AHMETI: Nuk kam ardhur në skenën politike që të marr post udhëheqës (VIDEO)

Mua komuniteti maqedonas nuk më voton. Unë nuk kam hyrë në politikë për të marrë ndonjë pozicion, unë jam deputet dhe kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim. Kështu u shpreh kryetari i BDI-së Ali Ahmeti në një intervistë ekskluzive me gazetaren Matilda Mcini në televizionin Ora News.

“Po e citoj Cërvenkovskin gjatë vitit 2002-2006: Tha nuk të harrojnë ty kur maqedonasit? I thash pse? Ai më tha se pas shpalljes së pavarësisë në vitin 1991 ne promovuam maqedonasit e fortë, të pamposhtur, shqiptarët kërkonin të drejtat e tyre, ne nuk uleshim t’i sqarojmë e t’i shpjegojmë dhe t’i pranojmë kërkesat e tyre. Ata kërkonin shkollë, universitet, nuk kërkonin pushkë por kërkonin laps, ata kërkonin flamur. Ne u shërbyem me informacione të gabueshme, jemi të fortë, shqiptarët kërko-ne maltreto dhe kështu shpërtheu lufta në vitin 2001 dhe me të zgjuar në mëngjes trimat maqedonas hynë nëpër bodrume kurse ju na e përdhosët identitetin dhe dinjitetin sepse luftën e fituat”, u shpreh Ahmeti.

Linku i emisionit të plotë:

Ngjarja paraprake

Kryetari i Malishevës vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore

Ngjarja e ardhëshme

Fjolla Morina e ndau nga ish-bashkëshortja? Flet për herë të parë biznesmeni: Ja e vërteta

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian