Agresioni në Ukrainë, e djathta ekstreme ruse dëshiron të rrëzojë Putinin dhe t’i bashkohet luftës së Kievit

Ngjarjet në fillim të kësaj jave në Belgorod, provincën ruse pranë kufirit me Ukrainën që u vu nën sulme, kanë sjellë në qendër të vëmendjes aktivitetet e rusëve të cilët flasin hapur për rrëzimin e presidentit Vladimir Putin.

Videot e një burri që pozonte sipër një automjeti të blinduar me ngjyrat e flamurit ukrainas në helmetën e tij janë bërë virale në rrjet.

Ai tha se zgjodhi të luftonte për Ukrainën dhe e solli luftën në vendin e tij, në rajonin e Belgorodit, i cili për muaj të tërë ishte bombarduar dhe sulmuar.

Sipas mediave të huaja, burri i përket Trupave Vullnetare Ruse, një njësi ushtarake e krijuar nga nacionalistët e arratisur të ekstremit të djathtë të dëbuar nga Rusia. Në këtë grup pranohen vetëm shtetas rusë si anëtarë. Disa nga luftëtarët u bashkuan me forcat ukrainase në vitin 2014, pasi Rusia aneksoi Krimenë. Të tjerë u bashkuan pas fillimit të luftës në shkurt 2022.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çfarë e bën një person “të vrasë veten”: Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Story i radhës

Deputetja e AKP-së me preardhje nga Gostivari flet për TS, Erdogan fiton bindshëm (VIDEO)

Të fundit nga