Agjencia e OKB-së bën thirrje për veprim të menjëhershëm për sigurinë bërthamore të Ukrainës

Kreu i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për mbikëqyrje bërthamore, Rafael Grossi, sërish ka bërë thirrje që urgjentisht të dërgohen ekspertë dhe pajisje në Ukrainë, që të ofrohet siguri për ndërtesat bërthamore ukrainase dhe të parandalohet rreziku për ndonjë aksident të rëndë.

Grossi tha se mbetet shumë i shqetësuar lidhur me situatën në Ukrainë.

Ai tha se shpreson që do të arrihet një marrëveshje për ndihmën teknike, në mënyrë që centralet bërthamore në Ukrainë të operojnë në mënyrë të sigurt. Por, ai tha se ende nuk është arritur një zgjidhje pozitive për këtë çështje.

“Ne nuk mund të humbim më shumë kohë”, tha ai. “Ne duhet të veprojmë tani”, shtoi Grossi.

Centralet bërthamore të Ukrainës kanë 15 rekatorë, por edhe Çernobilin, centralin bërthamor ku më 1986 ka ndodhur aksidenti më i rëndë bërthamor në botë.

Centrali i çmontuar i Çernobilit dhe centrali bërthamor në Zaporizhja aktualisht janë nën kontrollin e forcave ruse.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pse u fik protesta? Beqiri: Ka një problem të madh

Story i radhës

Pse burrat e interpretojnë sjelljen miqësore të grave si flirtim?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish