Afro 1 milion turistë vizituan Kapadokya-n në vitin 2020

Kapadokya, një nga rajonet turistike më të rëndësishme të Turqisë në qytetin Nevşehir ka pritur 992.629 turistë gjatë vitit 2020, pavarësisht kufizimeve të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Kapadokya e cila është e njohur me balonat me ajër, shkëmbinjtë me majë të quajtur “peribacaları”, me qytetet nëntokësore, me hotelet e gdhendura brenda në shkëmbinj dhe me kishat dhe manastiret historike të saj, vitin e kaluar ka pritur turistë nga brenda dhe jashtë vendit.

Sipas autoriteteve, në tremujorin e parë Kapadokya është vizituar nga 322.894 vizitorë. Vendi turistik u mbyll gjatë muajve prill dhe maj nga Ministria turke e Kulturës dhe Turizmit, në kuadër të masave kundër pandemisë.

Në qershor, Kapadokya, sërish u hap për turistët, duke pranuar 669.726 turistë në gjysmën e dytë të vitit... .

Ngjarja paraprake

Nga këto komuna janë rastet e reja me COVID-19

Ngjarja e ardhëshme

Probleme të Reali, Carvajal mungon në stërvitje shkaku i lëndimit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian