Afrikë, shkon në rreth 1.5 milionë numri i rasteve me COVID-19

Në kontinentin e Afrikës është rritur në 1.496.977 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, në gjithë kontinentin në 24 orët e fundit janë shënuar 7.260 raste të reja me COVID-19, duke e rritur në 1.496.977 numrin e rasteve ndërsa me 217 vdekjet e reja, numri i viktimave arrin në 36.139.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 16.866 ndërsa në Egjipt janë regjistruar 5.946 dhe në Marok 2.229 vdekje.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 676.084 raste, Maroku me 126.044 dhe Egjipti me 103.317.

Në Mauritius nuk ka mbetur më asnjë rast aktiv me COVID-19, ndërsa në Sejshelle dhe Eritre nuk janë raportuar vdekje deri më tani.

Ndërkohë, numri i të shëruarve në Afrikë ka arritur në 1.239.335.. .

Ngjarja paraprake

Turqi, arrestohen 13 të dyshuar për lidhje me FETO-n

Ngjarja e ardhëshme

Karate ndihmon në përmirësimin e rezistencës mendore!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian