Afër 120 milionë funte janë mbledhur për Ukrainë në Mbretërinë e Bashkuar

Një apel nga Komiteti i Emergjencës për Fatkeqësitë në Mbretërinë e Bashkuar, ka mbledhur 120 milionë funte për të ndihmuar mijëra ukrainas të prekur nga konflikti.

Këto mjete janë mbledhur në më pak së një javë.

Për ukrainasit, donacionet në Gjermani kanë arritur nivele rekord, ndërsa Instituti Qendror Gjerman për Çështjet Sociale parashikon se mbledhja e fondeve për viktimat e luftës do të jetë më e madhja e këtij lloji në historinë gjermane.

Organizata ombrellë gjermane Aktionsbündis Katastrophenhilfe, e përbërë nga Caritas-i ndërkombëtar, Kryqi i Kuq gjerman, UNICEF-i gjerman dhe organizata humanitare e Kishës Ungjillore gjermane, raportoi më shumë se 76 milionë euro të mbledhura deri më tani.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përdorni këto tre metoda për të hequr mykun e thonjve

Story i radhës

Çmimi i vajit me çmimin e lirisë?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish