A po përgatitet Putini që ta shkatërrojë Kievin?

Putin është qartësisht i paduruar. Dhe nuk ka dyshim për këtë, Rusia po kalon në një fazë të re të këtij konflikti, shkruan BBC

Ata kanë grumbulluar artilerinë e tyre, raketat, dronët, raketat afër qyteteve të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin, Kievin.

Ndoshta treguesi më i mirë se si Rusia do të zhvillojë betejat përfundimtare  është të kujtoni luftën në Grozny, në Çeçeni dhe në Aleppo, në Siri – luftime në çdo rrugë por absolutisht duke shkatërruar të gjitha qytetet.

A do ta bëjë Putin diçka të tillë me Kievin? Është e vështirë ta dimë tani

Kiev është historik, ishte kryeqyteti i Perandorisë Kyivan Rus, shumë kohë përpara se Moska të ekzistonte. Dhe nëse ai shkatërron Kievin, historia do të zhduket. Por unë mendoj se Putini nuk do të ndalet para asgjëje për ta nënshtruar Ukrainën ndaj vullnetit të tij.

Ai do të preferonte të  shihte një Ukrainë të shkatërruar  sesa Ukraina t’i bashkohej Perëndimit dhe Europës, duke u bashkuar me BE-në dhe NATO-n.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Alibeaj: Basha duhet të tërhiqet nga kreu i PD-së

Story i radhës

Karakteristikat e një marrëdhënieje të lumtur

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish