A mund të sulmojë Rusia nga deti? Tregon eksperti detar

Duke parë përpara tani se cilat fronte mund të bëhen më kritike në luftë, Dr Sidharth Kaushal, studiues i fuqisë detare në institutin e ekspertëve të mbrojtjes Royal United Services Institute, thotë se një sulm i mundshëm nga uji në qytetin port strategjik të Odesës nuk ka gjasa për shkak të Rusia është kufizuara në rajon.

Ai thotë se një sulm i tillë do të funksiononte vërtet së bashku me një avancim tokësor – por pasi forcat tokësore nuk kanë përparuar përpara Mykolaiv në perëndim, ai thotë se do të priste që një sulm amfib të ishte “relativisht i pamundur në një afat të afërt”.

Ai shton se Rusia mund të përdorë forcën e saj detare si një lloj “të fikëti”, gjë që i detyron ukrainasit të angazhojnë forcat për mbrojtjen e Odesës dhe t’i pengojnë ata të përdorin këto forca diku tjetër, shkruan BBC, transmeton “Bota sot”.

Në pyetjen nëse Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë, ai thotë se ata ende kanë armë konvencionale “me të cilat mund të shkaktojnë dhimbje të konsiderueshme në shoqërinë ukrainase”.

Ai mendon se përdorimi i armëve kimike është i panevojshëm për rusët tani, megjithëse nuk mund të përjashtohet në të ardhmen.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Në politik Platoni dalloi tre klasa

Story i radhës

Kylie Jenner tregon gjithçka për shtatzëninë mes një videoje!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish