A janë gati shkollat për teknologjinë e re? Përgjigjet ministri Shaqiri

Në pyetjen se sa janë të përgaditura shkollat për zbatimin e teknologjisë digjitale, ministri i arsimit Jeton Shaqiri thekson se do të inspektohen të gjitha shkollat për të konstatur kapacietin digjital që posedojnë dhe aty ku ka nevojë do të investohet.

“Jemi duke e vazdhduar edhe proektin në të gjitha shkollat fillore në vendin tone për të parë gjendjen ekzistuese që e kanë, mundësitë e investimit, infrastrukturën dhe kapacitetin digjital që e kanë dhe të shohim se sa do të mundet të investojmë me mbështetjen e kemi, apo projektin e Bankës Botërorore për këto gjëra.”, tha Shaqiri.

Vitin e ardhshëm shkollor, materiale interaktive do të shfrytëzojnë edhe nxënësit e klasave të pesta, ndërsa shkollat do të pajisen me tabela interaktive dhe IT teknologji bashkëkohore.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përleshje gjatë mbrëmjes së djeshme në sheshin Skënderbeu në Shkup, MPB njofton për tre të plagosur

Story i radhës

Ali Ahmeti: Përkujdesi dhe mbështetja për familjet e dëshmorëve, mision i përjetshëm nga i cili nuk do të heq dorë kurrë! (VIDEO)

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish