A e keni ditur se gjumi ju zbukuron?

“Bukuria e gjumit” është ekziston por jo siç mund ta keni konceptuar ju deri tani.

E dini se para se të shtriheni për të fjetur duhet të ndiqni ca rregulla, që të nesërmen të zgjoheni edhe më të bukur.

1.Flini mbi një jastëk sateni ose mëndafshi.

Këto lloj fibrash do të ju bëjë të flini të qetë, dhe cilësi i tyre zbut rrudhat dhe linjat e bukura sepse ajo shkakton më pak fërkime mes lëkurën tuaj dhe jastëkut. Mëndafshi është më i lehtë në flokë. Është gjithashtu i mirë për lëkurën për shkak se materiali rrëshket lehtë dhe parandalon formimin e rrudhave.

2. Flini me shpinë

Duke fjetur me shpinë ju mund t’i parandaloni rrudhat apo shënjat para se ato të formohen. resioni i vazhdueshëm mbi lëkurë, krijon shënja nga pozicioni të cilat më vonë shkaktojnë rrudhat. Një person i cili fle në një anë mund edhe të ketë më shumë rrudha në atë anë të veçantë në krahasim me tjetrën. Nëse keni tendencë që të zgjoheni me sy të fryrë në mëngjes, provoni duke fjetur me një jastëk shtesë. Kur ju shtriheni pa u kthyer në anë, lëngjet nuk mund të mblidhen përreth syve.

3. Krem, krem, krem

Për një pamje të freskët në mëngjes, sigurohuni që të përdorni një krem nate anti -plakje që përmban acid hyaluronic. Ajo tërheq ujë në lëkurë, e cila ndihmon rrudhave të zbuten. Rekomandohet gjithmonë të aplikoni një zbutës buzësh para gjumit, hidratues për qerpikët tuaj dhe kurrë nuk duhet të harroni kremin tuaj të natës ose serumin.

4. Ndryshoni shpesh këllëfët e jastëkut

Lani këllëfët tuaja shpesh, kështu që ju nuk jeni duke pushuar lëkurën tuaj të bukur mbi një fole bakteresh për tetë orë gjatë natës. Madje, nuk duhet vetëm të ndryshojë këllëfët tuaj dy herë në javë, por duhet t’i ktheni ata nga ana tjetër në ditët që nuk po i ndryshoni.

5. Flini me hidratues

Tashmë e dini se konsumimi i lartë i ujit është i mirë për lëkurën tuaj, por meqënëse nuk mund ta bëni atë gjatë gjumit provoni duke përdorur një hidratues për të mbajtur veten të hidratuar gjatë natës. Kjo është veçanërisht e dobishme gjatë dimrit, kur lëkura juaj ka tendencë të jetë shumë herë më e thatë.

6. Qëndroni larg ushqimeve super-të kripura dhe pijeve alkoolike afër orarit të gjumit

Kur ju konsumoni shumë alkool, trupi juaj bëhet i thatë. Për ta kompensuar, ai fillon grumbullimin e lëngjeve natyrale rreth syve, ndër vende të tjera. Një gjë e ngjashme ndodh me kripën, që çon në sy të fryrë. Nëse keni vertet në plan të hani disa patate të skuqura e të pini alkool gjithsesi, provoni këshillën e mësipërme me jastëk-ekstra për të ndihmuar në largimin e lëngjeve.

7. Kapini flokët tuaj sipër, por jo shumë të shtrënguar

jo është një ide e mirë për të mbajtur flokët larg nga fytyra juaj, ndërsa ju jeni duke fjetur. Por shmangni kapjen e tyre të shtrënguar ose bisht sepse kjo mund të shkaktojë thyerje të flokëve, veçanërisht rreth vijave të flokëve.

8. Shkoni në shtrat me një fytyrë të pastër

Shumë njerëz flenë pa hequr makeup-in dhe pyesin veten pse ata zgjohen me sy të fryrë në mëngjes. Përveç syve të fryrë, duke mos hequr makeup-in para fjetjes ju do të shkaktoni mbylljen e poreve të lëkurës dhe madje edhe pucrra.

Ngjarja paraprake

Mourinho kërkon portierin legjendar ta transferoj te Roma

Ngjarja e ardhëshme

Ante Mise dhe Ardian Kozniku u shpallën kampion në Kuvajt me Al Arabin, titulli i parë i klubit pas 19 vitesh

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian