A do të vazhdohen masat kufizuese? Përgjigjet Filipce

Nuk dihet ende nëse masat shtrënguese kundër Kovid do të vazhdojnë edhe pas datës 20 prill. Nëse do të ketë lehtësira të lehta apo tërheqje të tërësishme të masave, këtë do ta vendosë pasqyra epidemiologjike ditëve në vazhdim. Ministri i Shëndetësisë deklaroi se në fundjavë dhe në fillim të javës së ardhshme do të diskutohet mbi vazhdimin ose jo të masave.

Nuk do të ketë asnjë parametër apo kriter tjetër, pos mbrojtjes së shëndetit. Pasqyra epidemiologjike do të jetë ajo që do të përcaktoj nëse masat do të vazhdohen apo do të modifikohen. Vlerësim do bëhet edhe gjatë fundjavës, edhe në fillim të javës që vjen dhe në bazë të kësaj do të vendosim”, tha Venko Filipçe, ministër i Shëndetësisë.

Ngjarja paraprake

Nënkryetarja Lahu mori pjesë në takimin me ministrat Vitia dhe Krasniqi, për masat anti-COVID

Ngjarja e ardhëshme

Fundjavë me reshje intensive të shiut

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian