8 shenjat që tregojnë se ia vlen të qëndroni në një marrëdhënie

Të heqësh dorë nuk është gjithmonë mënyra më e mirë për të dalë nga një marrëdhënie, është e nevojshme që një çift të dijë se si të peshojë avantazhet dhe disavantazhet e një vendimi të rëndësishëm.

Ju duhet të kuptoni kur ia vlen të luftosh për një marrëdhënie.

Ju keni investuar shumë në marrëdhënie

Këtu nuk po flasim vetëm për investimin e kohës ose ndjenjën, por për çështje praktike, të tilla si paratë. Imagjinoni që jeni martuar ose keni investuar para së bashku në një biznes. A ia vlen të ngresh një proces gjyqësor në mënyrë që pas muajsh të bëhet ndarja e pasurive? Ndoshta dhënia e një shansi është më mirë se kjo humbje burokratike.

Koha

Me këtë person keni përjetuar disa nga momentet më të mira të jetës tuaj: udhëtime, ahengje, darka romantike. Nëse kujtesa e atyre kohërave të mira është më e fortë se një mosmarrëveshje, mund të jetë koha të përjetojmë shumë më shumë momente të tilla dhe të mos i injorojmë ato njëherë e përgjithmonë.

Ndani përgjegjësinë

Edhe fëmijët tuaj ose investimet që keni bërë së bashku nuk janë pjesë e një enigme që mund të ndahet lehtësisht. Nuk ka asnjë mënyrë, për shembull, të largoheni kaq lehtë nga burri juaj, i cili është gjithashtu partneri juaj i biznesit. Imagjinoni gjithashtu traumën që mund të shkaktojë për fëmijët tuaj kjo ndarje.

Ju nuk e shihni veten të lumtur me dikë tjetër

Një nga treguesit më të mëdhenj se një marrëdhënie duhet të marrë fund është kur nuk jeni më të lumtur me partnerin tuaj. Nëse, edhe me probleme, ende nuk e shihni veten duke jetuar larg dashurisë suaj, kjo është një shenjë se ndoshta dashuria në gjoksin tuaj nuk ka mbaruar.

Ata janë akoma partnerë të shkëlqyeshëm

Nëse, përkundër të gjitha vështirësive martesore, dy njerëz janë ende shoqëria më e mirë e njëri-tjetrit, nëse mbështesin njëri-tjetrin, ndihmojnë njëri-tjetrin, stimulojnë njëri-tjetrin, kjo është një shenjë që distanca e tyre mund të përfundojë duke penguar evolucionin e të dyve. Nëse e kuptoni që pavarësisht nga të gjitha problemet dhe mundimet, ju mund t’i bëni të gjithë të tregojnë më të mirën, atëherë kjo është një shenjë që duhet të bëni një përpjekje për të ruajtur marrëdhënien.

Të dy pranohen

Pse të distancohesh nga dikush që ju respekton për atë që je, duke përfshirë virtytet, të metat dhe çuditë e tua? Nëse nuk ka ndodhur, është mirë, respekti është themeli i çdo marrëdhënieje, por nëse përsëri mund të jeni autentik me njëri-tjetrin, kjo është për shkak se jeni perfekt së bashku.

Ka besim

Ndershmëria dhe besimi janë dy përbërësit kryesorë të një marrëdhënieje. Pa to, është e pamundur të ndërtosh një histori të lumtur dashurie.

Ka akoma kimi

Nëse ka ende dëshirë mes një çifti, kjo është një shenjë e mirë. Nëse vazhdoni të qëndroni brenda katër mureve, argëtoheni, qeshni me të njëjtat shaka dhe ndani të njëjtat ëndrra, nuk është më mirë t’i jepni kësaj marrëdhënieje një mundësi tjetër?

Ngjarja paraprake

Tedros Adhanom Ghebreyesus: Ja çfarë do të ndodh kur të vije dimri me covid-19

Ngjarja e ardhëshme

Epidemiologu suedez tregon se kur janë gjasat t’i kthehemi normalitetit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian