8 mënyra se si seksi është i ndryshëm për njerëzit me ankth

Për 40 milionë amerikanët me një çrregullim ankthi, pjesë të caktuara të jetës së përditshme mund të jenë më sfiduese – dhe kjo përfshin seksin.

Ankthi (dhe disa nga medikamentet e përdorura për të trajtuar gjendjen) mund të ulin dëshirën seksuale të një personi, ta bëjnë më të vështirë orgazmën ose të pengojnë aftësinë për të mbajtur një ereksion. Ata që kanë përjetuar trauma seksuale ose janë rritur duke besuar se seksi është i turpshëm, mund të përballen me ankthin në mënyrë specifike për intimitetin fizik.

Ne u kërkuam njerëzve që jetojnë me ankth të tregojnë mënyrat se si gjendja e shëndetit mendor ndikon në jetën e tyre seksuale. Ja çfarë na thanë.

Jam mbërthyer në kokën time, në vend që të shijoj momentin.

E kam të vështirë të lidhem me partnerin tim.

Jam hiperkritik se si po shkon.

E kam të vështirë të ndihem në radhë të parë.

Ndonjëherë pi disa pije për të qetësuar mendjen time.

Unë jam e fiksuar me mënyrën se si dukem.

Mendoj se si seksi mund të ndikojë në gjërat me partnerin tim në vazhdim.

Mbytem kur seksi është një gjë tjetër në programin tim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pista e re që afron Zinedine Zidane me PSG-në

Story i radhës

SHBA-ja dhe Britania fajësojnë Rusinë për sulmet kibernetike në Ukrainë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish