7 gabime që duhet të ndaloni së bëri nëse keni flokë të buta dhe dobëta

Këto gabime vetëm sa do të bëjnë flokët tuaj edhe më të dobët.

Flokët janë të vështira për tu mbajtur, ndoshta edhe më shumë se vetë lëkura. Nganjëherë mund edhe të iu ketë shkuar mendja se nuk do të keni kurrë volumin që dëshironi.

Shumë faktorë ndikojnë në përkeqësimin e gjendjes së flokëve tuaja, sidomos nëse keni flokë të dobëta dhe të buta.

Këtu kemi mbledhur disa prej ndryshimeve që duhet të bëni dhe disa zakone që duhet të largoni:

Mos i lidhni flokët kur janë akoma të lagura. Mund të duket si një ide e mirë që të largoni ato nga fytyra, por flokët e lagura janë edhe më të ndjeshme, dhe kjo shkakton që ato të bëhen më të shtypura.

Mos përdorni trajtime me vajra. Edhe pse vajrat janë shumë të nevojshëm për të ushqyer flokët tuaj, nëse keni flokë të dobët, ato vetëm do të ngjiten pas kokës dhe do të duken të yndyrshme.

Përdorni produkte për t’i stiluar më shumë. Shkuma e flokëve është një zgjedhje shumë e mirë sepse do të shtresoj flokët duke i bërë ato të duken më të trasha.

Mos shmangni ngjyrat e flokëve. Pak ngjyrë mund të ketë një efekt shumë pozitiv tek flokët. Ajo do të trash qimet, dhe do të krijoj një efekt që i bënë flokët të duken më voluminoze.

Përdorni zbutës të flokëve. Nëse jeni duke e shmangur zbutësin e flokëve, ju vetëm po i lini flokët tuaja të paushqyera. Thjeshtë mos e aplikoni në skalpin e kokës, por vetëm nga gjysma e poshtë.

Mos përdorni pudër! Është një trend që po e përdorin shumë njerëz, për të bërë flokët më të ashpra por kjo vetëm sa do të bllokoj poret e skalit duke shkaktuar shumë probleme të tjera.

Preni flokët më shpesh. Të gjithë i duan flokët e gjata, por nëse keni flokë të dobët, kjo vetëm sa do të bëjë flokët tuaj të duken edhe më të holla. 

Ngjarja paraprake

Erdoğan: Qëllimi përfundimtar i Planit të Veprimit për të Drejtat e Njeriut është një Kushtetutë e re civile

Ngjarja e ardhëshme

Qeveria gjermane: Nevoja urgjente për punëtorë të huaj, dhamë 30 mijë viza pune gjatë pandemisë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian