5 shenja se jeni një maniak i punës

Fjala workaholic (maniak i punës) është mjaft e përhapur, por fenomeni i vërtetë mund të pengojë marrëdhëniet ndër-personale, si dhe të ndikojë në shëndetin mendor dhe fizik.

Media ju sjell më poshtë pesë shenjat se vërtet jeni një maniak i punës:

1. Një person workaholic ndihet i shqetësuar dhe në ankth kur nuk punon.

2. Për një person workaholic, puna është përparësi. Ka pak gjasa ta kalojnë kohën me njerëz të tjerë, brenda dhe jashtë punës.

3. Personat workaholic i kushtojnë pak ose aspak kohë aspekteve të tjera të jetës.

4. Një workaholic nuk e zotëron problemin. Ata do t’ua hedhin fajin rrethanave, si nevoja për t’u ngritur në detyrë, kolegët dembelë dhe natyrisht, mbingarkesa

5. Workaholics nuk janë të lumtur. Njerëzit të cilët e bëjnë punën e tyre me pasion dhe investojnë shumë energji në atë që bëjnë nuk janë workaholics.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Donjeta fiton në Sofje

Story i radhës

Tërmet pranë Stambollit, banorët i frikësohen lëkundjes së madhe

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish