5 mite bukurie që i keni besuar kot deri tani

Mesatarisht një grua shpenzon rreth $244,000 për produkte bukurie gjatë jetës së saj, pra me shumë gjasa një pjesë e mirë e pasurisë suaj ka shkuar për kremra që mbulojnë rrathët e syve ose shishe të shtrenjta shamposh. Mitet rreth bukurisë na kanë shoqëruar çdo ditë të jetës, por sa të vërteta janë ato që kemi besuar deri tani?

1. Mit: E zeza të bën të dukesh më e dobët

E vërteta është se bën efektin e kundërt. Ju bën të dukeni më të mëdhenj në trup nga ç’jeni vërtetë. Gjithashtu tërhiqni vëmendje duke i bërë të mendojnë se po përpiqeni të fshihni diçka, duke qenë se e zeza është në fakt ngjyrë e hapur. Iluzioni optik nuk ju ndihmon fare në dritë, prandaj veshjet njëngjyrëshe filloni t’i reduktoni.

2. Mit: Kremi SPF me faktor mbrojtës më të lartë ju ndihmon edhe më shumë.

Vetëm sepse në kremin e diellit shkruhet SPF 30 s’do të thotë që mbrojtja do të zgjasë 10 orë. Në fakt nuk kanë rëndësi fare faktorët mbrojtës, ajo që duhet të bëni është ta riaplikoni çdo dy orë.

3. Mit: Mos i prekni kurrë aknet

Keni dëgjuar që nëse merreni me akne do t’ju dalin të reja. Në fakt, duhet të dini që nëse i ngacmoni me masë, mund t’i sillni përfitime lëkurës, por duhet të dini cilat të shtrydhni dhe kur. 

Përdorni gjithmonë një garzë të sterilizuar pas procesit, për të shmangur ndonjë infeksion të mundshëm.

4. Mit: Larja e përditshme e flokëve është e dëmshme

Në fakt ka vetëm përfitime dhe është proces i shëndetshëm. Gjithçka varet nga lloji i flokut dhe aktiviteti ditor që keni. Ajo çfarë kërkon vëmendje është shampoja dhe përbërësit e saj.

5. Mit: Mund t’i hiqni qafe rrathët e zinj

Fatkeqësisht nuk ka shumë gjëra për të bërë për të parandaluar pigmentimin poshtë syve. Të duhen orë të plota gjumi dhe një jetesë e shëndetshme për t’i reduktuar, por kjo duhet të bëhet në mënyrë sistematike.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Angli: Firma u dërgoi klientëve nga një çek prej 2,75 trilionë euro kompensim, për ndërprerjet e shkaktuara gjatë stuhisë

Story i radhës

Vërshëllima për Kessien

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish