5 gjërat që duhet t’i bëni për të siguruar lumturinë në çift

Sot ne jetojmë në një botë shumë të vrullshme, jemi plot me angazhime, duke përfshirë punën, fëmijët, faturat dhe shumë faktorë të tjerë stresues të përditshëm, për këtë arsye shumë çifte përpiqen të gjejnë pak kohë për t’iu kushtuar njëri-tjetrit dhe kjo me kalimin e kohës mund ta largonte çiftin.

Është me të vërtetë e rëndësishme të përpiqemi të përfitojmë nga koha që duhet të jemi së bashku, qoftë një orë e plotë apo vetëm 10 minuta nuk ka rëndësi, ka rëndësi që është kohë cilësore dhe se ka interes për të gjetur sa më shumë kohë që të jetë e mundur që ta kalojnë së bashku. Një marrëdhënie e lumtur mund të jetë rezultat i mbledhjes së të gjitha detajeve që ndodhin kur jemi në një çift të cilave nuk u kushtojmë vëmendje çdo ditë.

Të kesh zakone në çift siguron lumturinë

Çiftet e lumtura bëjnë çdo ditë diçka së bashku, pazar ushqimesh, palestër, biskota dhe është e natyrshme për ta, ashtu si frymëmarrja. Zakonet forcojnë marrëdhëniet, veçanërisht ato të këndshme. Një rutinë e marrëdhënies nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Duke futur zakone, rituale në marrëdhënien tuaj, në të vërtetë jeni duke u kujdesur për to, po u përkushtoheni atyre. Gjëja më e mirë do të ishte prezantimi i zakoneve, apo ritualeve që bashkojnë çiftin, një frymë freskie, një element që secili prej jush do ta presë me padurim.

Përfundoni ditën së bashku

Një numër i madh i çifteve shkojnë në shtrat në kohë të ndryshme, çiftet e lumtura e detyrojnë veten të flenë së bashku, të lajnë dhëmbët dhe të shkojnë në krevat në të njëjtën kohë. Fjetja së bashku krijon një lidhje të shkëlqyer intime. Në fillim të marrëdhënies praktikisht çdo ditë që shkoni në shtrat së bashku, tërheqja është aq e fortë dhe doni të përfitoni nga çdo mundësi për ta lënë veten të shkojë në intimitet fizik, por me kalimin e kohës gjërat ndryshojnë, megjithatë përfundimi i ditës së bashku është gjithmonë një qëllim i mirë për çiftin, nuk ka mënyrë më të mirë për të përfunduar një ditë sesa të flini në krahët e të dashurit tuaj. Të paktën për ato çifte të lumtura.

Një faktor tjetër që ndikon negativisht në jetën e çiftit është teknologjia. Teknologjia na shoqëron kudo dhe është një burim shpërqendrimi dhe okupimi. PC ose telefoni celular u vjedh kohë çifteve, kohë të çmuar në të cilën ata mund të flasin, shkëmbejnë dashuri ose të kenë një moment intimiteti. Të qenurit i lidhur me telefonin na largon pothuajse plotësisht. Në terapinë e çifteve, ky aspekt është shpesh një nga arsyet kryesore për diskutim, aq sa me këshillën e terapistit, krijohen rregulla të përgjithshme për të zgjidhur problemin, të tilla si “pa telefon pas orës 21:00” ose “ata nuk mund të përdorin telefonin në shtrat ”, në mënyrë që të mos dëmtojë komunikimin.

5 lëvizjet që çojnë drejt lumturisë

Siç mund ta shihni, ne kemi propozuar disa truke të vogla që kanë fuqinë për të forcuar jetën tonë në çift. Një plan strategjik vijon për t’i vënë në praktikë këto këshilla në 5 hapa që garantojnë lumturinë për çiftin.

Takimet periodike

A ju kujtohet emocioni i takimeve tuaja? Ju përgatiteni të dilni me të dhe ai bën të njëjtën gjë dhe mezi prisnit të shkonit në shtëpi për t’u përqafuar. Këto emocione nuk duhet të humbasin me kalimin e kohës. Planifikoni të takoheni periodikisht, siç keni bërë gjatë kohës që po njiheshit. Edhe nëse jetoni së bashku dhe qëndroni së bashku çdo ditë, këto dalje do të ndihmojnë për të rindezur marrëdhënien. Shkoni në kinema, bëni ca përpjekje për të dhe përpiquni të jeni imagjinar.

Shumë gjëra të para

Po mendoni të bëni diçka të re? Një orë gatimi apo klasa yoge? Pse mos ta bësh me partnerin tënd? Është një mundësi e mirë për të kaluar kohë së bashku. Çifti duhet të mbledhë shumë të para. A e mbani mend puthjen tuaj të parë, udhëtimin tuaj të parë së bashku, shëtitjen tuaj të parë, darkën tuaj të parë së bashku? Bëje atë përsëri. Është bukur që herë pas here të zbuloni diçka të re së bashku.

Një ditë në muaj vetëm për ju

Një ditë në muaj nuk është kaq shumë? Fëmijë dhe të afërm të tjerë, merrni kohë për veten tuaj. Darkoni së bashku dhe lini të gjitha pajisjet elektronike; përpiquni të përqendroni gjithë vëmendjen tuaj tek tjetri dhe do të shihni që nuk do të pendoheni.

Kontakti fizik

Njerëzit të cilët janë të lumtur kërkojnë kontakt fizik me njëri-tjetrin. Të kapeni për dore, të përqafoheni, të ledhatoni njëri-tjetrin, mos e nënvlerësoni dhe mos e harroni asnjëherë këtë aspekt. Përkëdhelja e tjetrit është e rëndësishme jo vetëm kur futeni nën çarçafë. Partneri ka nevojë për mbështetje edhe kur ata janë të lumtur. Ndjenja e ngrohtësisë tuaj e bën atë shumë të lumtur.

E mërkurë kulturore

Komunikimi në çift është një tjetër element i rëndësishëm. Zgjidhni një ditë, lexoni një lajm dhe flisni për të, ose shikoni një film së bashku dhe komentoni mbi të, ose shkoni në një ekspozitë ose teatër dhe shkëmbeni mendimet tuaja. Shumë shpesh heqim dorë nga një diskutim thelbësor me partnerin duke harruar se komunikimi forcon çiftin dhe na ndihmon të kuptojmë më mirë njëri-tjetrin.

Ngjarja paraprake

Gjykata Speciale në Hagë t’i arrestojë Vuçiqin, Daçiqin dhe Vulinin për krimet në Kosovë

Ngjarja e ardhëshme

Djaloshi i kombëtares Kuq e Zi dhe modelja serbe apo burrë e grua

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian