5 arsyet pse vajzat në super formë bëjnë seks më të mirë

Nuk janë vetëm ushtrimet që mund të nxisin jetën tuaj të dashurisë. Hulumtimet tregojnë se ushtrimet, qofshin programe forcuese, kardiovaskulare apo fleksibiliteti si joga, mund të ndryshojnë disponimin tuaj në shtrat dhe t’ju japin orgazma më të mira.

Këtu janë 5 arsye pse vajzat në formë bëjnë seks më të mirë dhe se si ushtrimet do të përmirësojnë performancën tuaj seksuale.

Do të rrisë vetëbesimin tuaj

Vetëbesimi është një profeci vetë-përmbushëse: sa më mirë të mendoni se jeni në një fushë (përfshirë seksin), aq më mirë do të jeni. Edhe hulumtimi nga Universiteti i Arkansas ka treguar se njerëzit që janë në formë jo vetëm që e vlerësojnë veten si seksi, por edhe si më të mirët në shtrat. Për shembull, në studim, 60% e grave që ushtroheshin katër deri në pesë ditë në javë thanë se e vlerësonin veten mbi mesataren për sa i përket tërheqjes fizike, ndërsa 80% thanë se ishin mbi mesataren në dhomën e gjumit.

Do të stimulojë disponimin tuaj erotik

Trupi juaj prodhon testosteron që e ndihmon atë të “riparojë” dhe të ndërtojë muskuj më të fortë pas një stërvitje. Ky është hormoni kryesor seksual i meshkujve, por gjithashtu mund të rrisë disponimin dhe kënaqësinë tuaj seksuale, thotë seksologia Ava Cadell, PhD. (Edhe pse trajnimi kardiovaskular ka disa përfitime, forcimi ka efektin më të madh në testosterone, për të mos përmendur muskujt seksi.)

Do të luftojë stresin

Ju ndoshta e dini tashmë se ushtrimet luftojnë stresin. Por në rast se nuk i keni bashkuar pikat, do të thotë edhe seks më i mirë. Sipas një studimi nga Instituti Kinsey, disponimi seksual i grave është më i ndjeshëm ndaj stresit sesa ai i burrave. Për fat të mirë, duke rritur nivelet tuaja të hormoneve që rrisin humorin, endorfinës dhe dopaminës, dhe duke ulur ato të adrenalinës dhe kortizolit, të cilat ulin oreksin tuaj për seks, ushtrimet e rregullta mund të rrisin epshin tuaj. Përveç kësaj, të pengon të mendosh gjëra të parëndësishme, si p.sh. çfarë të bëni në punë të nesërmen, momentet e kontaktit të ngushtë me të dashurin tuaj, thotë Cadell.

Do të përmirësojë rrjedhjen e gjakut 

Studiuesit nga Universiteti i Teksasit u kërkuan grave që të shikonin një dokumentar udhëtimi dhe menjëherë pas një pornoje, në dy rrethana të ndryshme. Në njërin rast kishin hipur 20 minuta më parë dhe në tjetrin jo. Sipas një radiografie, fluksi i gjakut në legenin e grave ishte 169% më i lartë kur ato ngasin biçikletën. Edhe rritja e fluksit të gjakut në organet riprodhuese jo vetëm që favorizon burrat, por do të thotë ndjeshmëri më e madhe dhe do të thotë orgazma më intensive.

Do të përmirësojë qëndrueshmërinë

Nuk kërkon shumë përpjekje për t’u shtrirë dhe për të shijuar fazën misionare, por nëse doni të provoni çdo pozicion, do t’ju duhet forcë, qëndrueshmëri dhe fleksibilitet i madh, thotë Cadell. Një program stërvitjeje që balancon stërvitjen e forcës dhe ushtrimet kardiovaskulare, si dhe ushtrimet që ju ofrojnë fleksibilitet, si joga, do t’ju ndihmojnë të fitoni të gjitha sa më sipër.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Xavi: Depay është një lojtar i rëndësishëm për ne

Story i radhës

Papa Françesku bëri thirrje për paqe, Lavrov komunikon me Vatikanin! Çfarë u bisedua

Të fundit nga