4 vendet europiane në prag kritik nga Covid-19

Vetëm katër shtete evropiane tani po matin nivel thelbësor të rasteve Covid-19, sipas shifrave të fundit. Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) ka konstatuar se janë 20 raste për 100,000 njerëz në një mesatare shtatë ditore.

Rreziku i Covid-19 është i pranishëm çdo moment, me një probabilitet të lartë të infeksionit, ndërsa individët e infektuar përballen me një “ndikim shumë të lartë” nga sëmundja. Shkalla e vdekjes në Evropë është gjithashtu në rritje. Vendet po futin gjithashtu kufizime të reja në mënyrë që të frenojnë përhapjen:

Irlanda, Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit Publik thuhet se ka rekomanduar vendosjen e të gjithë vendit në nivelin më të lartë të kufizimeve.

Islanda ka sjellë një sërë rregullash të reja, duke përfshirë kufizimet në tubime dhe mbylljen e disa objekteve të kohës së lirë.

Franca është në prag të një bllokimi të ri, me zonën më të madhe të Parisit të klasifikuar si një zonë “alarmi maksimal”. Parisi është në prag të një bllokimi të ri ndërsa rastet e koronavirusit rriten në Francë.
Kryeministri Jean Castex konfirmoi se zona më e madhe e Parisit do të klasifikohet si një zonë “alarmi maksimal”, duke detyruar baret të mbyllen, me masat në fuqi nga e marta.

Republika Çeke tashmë ka hyrë në një gjendje të jashtëzakonshme.

Ndërkohë, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është vetë-izoluar pasi mori pjesë në një takim që u ndoq nga një person i cili më pas doli pozitiv për Covid-19. Ajo doli negative për virusin për herë të dytë të hënën.

Edhe autoriteti shëndetësor në Angli pranoi se mijëra infeksione nuk ishin përfshirë në rastin e koronavirusit në MB për shkak të një “çështje teknike”.Rrethet qendrore në Berlin janë klasifikuar si zona me rrezik nga trupi shëndetësor i Gjermanisë, transmeton.

Ngjarja paraprake

Nga rasti i parë e deri më 5 tetor, kjo është pasqyra epidemiologjike e COVID-19, në Kosovë

Ngjarja e ardhëshme

Çfarë ilaçesh po merr Presidenti për COVID-19?

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian