296 сообраќајни прекршоци во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.02.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 296 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 114 санкции, 85 мерки за прекршоци што ги прават пешаците, 33 санкции за возење под дејство на алкохол.

Изречени се 16 мерки за возење без возачка дозвола, три санкции за нерегистрирани возила, четири за недавање првенство на минување на пешаци, 41 за непрописно паркирање.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, порачуваат од МВР.

skopjeinfo.mk

Story i mëparshëm

Nga kapja me kokainë te përndjekja e dhuna në familje, 8 të arrestuar në pak orë në Tiranë

Story i radhës

Bujar Osmani sërish fton shtetasit e Maqedonisë të largohen nga Ukraina

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish