21 të rinj ndërruan jetë në një klub nate, policia në kërkim të misterit

Shiriti i verdhë i policisë tani rrethon klubin në qytetin e Afrikës së Jugut të Londrës Lindore, ku 21 adoleshentë vdiqën në rrethana të pashpjegueshme.

Sipas BBC, Një ekip mjeko-ligjor ka kaluar nëpër ambjentet Enyobeni për të provuar të kuptojë se çfarë ka ndodhur saktësisht. Në trupat e të ndjerëve nuk ka pasur lëndime të dukshme, kanë thënë autoritetet, kështu që një përplasje duket një shpjegim i pamundur.

Disa kanë thënë se viktimat janë helmuar, por kjo nuk është konfirmuar. Bordi i pijeve alkoolike i Afrikës së Jugut ka thënë se pronarët e tavernës do të përballen me akuza penale pasi dyshohet se kanë shkelur marrëveshjet e licencimit.

Disa familjarë të viktimave janë mbledhur në tavernë për të mësuar të rejat më të fundit. Mes tyre ishte edhe Xolile Malangeni. Vajza e tij 17-vjeçare, Sinako, doli fshehurazi nga shtëpia të shtunën mbrëma, por nuk u kthye më.

“Ajo gjithmonë më donte dhe kujdesej për mua kur isha i sëmurë,” tha babai i saj për BBC me lot në sy.

Më i riu nga ata që vdiqën ishte 13 vjeç dhe më i madhi ishte 17, sipas ministrit të policisë Bheki Cele, por një listë e detajuar e viktimave nuk është prodhuar ende. Mosha minimale për të pirë alkool në Afrikën e Jugut është 18 vjeç, kështu që ata nuk duhet të ishin lejuar.

“Vendi ishte i mbushur plot. Hyrja ishte falas dhe alkooli falas po shpërndahej gjithashtu. Filluam të pinim dhe të argëtoheshim me të tjerët“, tha për BBC një vajzë 16-vjeçare.

Taverna, një ndërtesë dykatëshe, ndodhet mes pronave rezidenciale në një zonë me popullsi të dendur të qytetit Scenery Park të Londrës Lindore. Ka qenë fokusi i shumë zemërimit të komunitetit, thanë banorët. Ata ishin ankuar më herët në polici për zhurmën dhe orarin e vonuar.

Dy nga viktimat vdiqën ose rrugës për në spital ose në spital, por 19 të tjerët vdiqën brenda vetë lokalit. Ata u gjetën të rrëzuar mbi tavolina ose në dysheme.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Më në fund paqe dhe qetësi! Tri shenjat e Horoskopit më me fat të kësaj jave

Story i radhës

Konfederata e Sindikatave: Të rriten rrogat edhe në kompanitë private

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish