11 ushqimet që duhet të hani vazhdimisht për të jetuar më gjatë sipas ekspertëve

11 ushqimet që duhet të hani vazhdimisht për të jetuar

Ju tashmë e dini se po të hani gjërat e duhura sidomos në mëngjes në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të jetoni një jetë më të gjatë duke parandaluar sëmundje të caktuara dhe duke forcuar sistemin imunitar.

Ushqimet me bazë bimore janë zakonisht opsionet më të shëndetshme për mëngjes. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, ngrënia e më shumë perimeve, arrave dhe drithërave, duke kufizuar gjithashtu kripën dhe yndyrnat mund të parandalojë vdekjet e shkaktuara nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

Këtu do të gjeni të renditura disa ushqime të cilat rekomandohen për mëngjes për një jetë më të gjatë.

1 Tërshërë

Për të ndihmuar në menaxhimin e glukozës në gjak dhe insulinës, duhet të përfshini disa karbohidrate me tretje të ngadaltë dhe me shumë fibra në shumicën e vakteve. “Tërshëra është një mundësi e shkëlqyer për shumë njerëz”, thotë Allt.

Një studim i vitit 2011 i kryer nga Instituti Kombëtar i Shëndetit zbuloi se njerëzit që kishin një dietë të pasur me fibra, veçanërisht duke përfshirë drithërat, kishin një rrezik dukshëm më të ulët vdekje.

Për më tepër, një studim tjetër i fundit i botuar në Nutrition Journal zbuloi se njerëzit që kishin konsumuar 100 gram tërshërë në ditë treguan një rënie të kolesterolit “të keq” LDL dhe perimetrit të belit në krahasim me ata që hanin 100 gram petë me miell gruri çdo ditë.

2 Farat Chia

Nëse doni jetëgjatësi, në tasin tuaj të mëngjesit me tërshërë ose kos, mos kërkoni më shumë se farat chia, të cilat ofrojnë 11 gramë fibra për një racion prej 28 gramësh.

3 Qepë

Qepët vijnë nga familja e perimeve Allium, të cilat përmbajnë disa përbërje organosulfuri që dihet se ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të kancereve.

Qepët dhe perime të tjera në këtë familje, si hudhra dhe preshi gjithashtu kanë një përqendrim të lartë të antioksidantëve flavonoidë, të cilët njihen për efektet e tyre anti-inflamatore.

4 Brokoli

Ndoshta nuk e mendoni këtë perime si një ushqim tradicional mëngjesi, por është koha ta rishikoni. Allt thotë se kjo perime së bashku me lakrat e Brukselit, lulelakrën dhe lakër jeshile, është një central elektrik ushqyes.

5 Zarzavate me gjethe

Duke folur për perimet, Allt gjithashtu rekomandon shumë rritjen e marrjes së zarzavateve me gjethe në kohën e mëngjesit, të tilla si spinaq në një përzierje vezësh ose lakër jeshile.

Një konsum më i madh i këtyre zarzavate ka qenë i lidhur me një rrezik të reduktuar të sulmit në zemër, goditjeve në tru, dhe disa lloje të kancerit.

6 Boronicat

Ky lloj i veçantë i frutave është një tjetër ushqim që rekomandohet për mëngjes për një jetë më të gjatë. Dhe kjo nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh se një studim spanjoll i vitit 2013 zbuloi se njerëzit që hëngrën boronica disa herë në javë kishin një rrezik 30% më të ulët vdekje.

7 Fasule

Një studim i vitit 2004 mbi individë të moshuar zbuloi se për çdo dy lugë fasule në ditë që konsumonte dikush, ata ulnin rrezikun e tyre të vdekjes me 8%. Në mënyrë të veçantë, ngrënia e fasuleve si dhe bishtajoreve si thjerrëzat dy herë në javë ulin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

8 Arra

Disa arra ose bajame të prera mund të shtojë një strukturë të kënaqshme në një tas me tërshërë kos, por gjithashtu mund të shtojë vite në jetën tuaj, sipas një studimi të vitit 2013 të bërë nga Shkolla Mjekësore e Harvardit.

9 Salmon

Nëse jeni adhurues i këtij peshku vajor, ja disa lajme të mira: acidet yndyrore omega-3 në salmon mund të ndihmojnë për të ulur rrezikun e sëmundjes së zemrës, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës. Për më tepër, një studim i Harvardit i vitit 2013 zbuloi se njerëzit që hëngrën më shumë peshk kishin një rrezik 27% më të ulët të vdekjes.

10 Qitro

Siç e dini ndoshta, qitro së bashku me frutat e tjera agrume është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C,  konsumi i së cilës është treguar se ul nivelet e vdekjes veçanërisht për shkak të sëmundjes së zemrës. Gjithashtu është e mbushur me kalium, një mineral që luan një rol kryesor në shëndetin e zemrës.

11 Kos

Studime të shumta kanë treguar se të konsumuarit kos rregullisht për mëngjes ul me 16% presionin e lartë të gjakut në krahasim me ata që e konsumuan atë më pak se një herë në muaj. Kjo mund të ketë të bëjë me faktin se kosi përmban shumë lëndë ushqyese që kanë qenë të njohura për të ulur presionin tuaj të gjakut, siç është kalciumi.

Ngjarja paraprake

Pogba: Gjatë karrierës time, asnjëherë nuk ka pasur një periudhë kaq të vështirë.

Ngjarja e ardhëshme

Diplomati britanik hidhet në lumë për të shpëtuar gruan që po mbytej në Kinë (VIDEO)

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian