​Zbulimi i tmerrshëm: Si u dënuan vajzat për vjedhje

Arkeologët që analizojnë kafkën e një vajze anglo-saksone kanë ardhur në një zbulim të tmerrshëm që hedh dritë mbi ndëshkimet brutale të hajdutëve në Anglinë e Mesjetës së hershme.

Një analizë e kafkës tregoi se vajzës, e cila mendohej të ishte midis 15 dhe 18-vjeç në kohën e vdekjes së saj, iu ishin prerë hunda dhe buzët, dhe mund të ishte skalitur si pjesë e dënimit.

Një ekip studiuesish nga University College London (UCL) beson se ajo vdiq pak pasi mori plagë, pasi mbetjet nuk treguan pjesë shëruese.

Studiuesit kanë vlerësuar se mbetjet e gjetura datojnë midis 776 dhe 899 pas Krishtit, shkruan CNN.

“Kjo çështje duket të jetë shembulli i parë arkeologjik i kësaj forme veçanërisht brutale të gjymtimit të një personi të njohur nga Anglia”, tha ekipi i UCL në një njoftim për shtyp në lidhje me gjetjet, të cilat u botuan në revistën ‘Antiquity’.

Ligjet nga periudha anglo-saksone, të cilat zgjatën nga tërheqja e romakëve nga Britania në vitin 410 e deri në pushtimin norman në vitin 1066, tregojnë se dënime si këto u imponoheshin shkelësve të kurorës dhe skllevërve të kapur duke vjedhur.

Edhe pse studiuesit kanë qenë në gjendje të përcaktojnë mënyrën në të cilën ajo vdiq, dihet pak për vajzën.

Ata nuk gjetën prova se ajo ishte varrosur në një varrezë “normale”, duke sugjeruar se ishte varrosur si e dëbuar, pasi mërgimi ishte gjithashtu një dënim i zakonshëm tek anglo-saksonët.

Ngjarja paraprake

Konfirmohet nga Fenerbahce: Një sulmues shqiptar e zëvendëson Vedat Muriqin

Ngjarja e ardhëshme

Trump flet nga spitali, ka një falënderim për mbështetësit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian