​Videoja tronditëse tregon të burgosurit në Teksas duke larguar kufomat e pacientëve me COVID

Më shumë se një milion raste koronavirus janë raportuar në Teksas, SHBA dhe mbi 19,300 njerëz kanë vdekur, sipas Departamentit të Shërbimeve Shëndetësore të Shtetit të Teksasit. Ndërsa spitalet shtetërore u mbingarkuan nga fatalitetet në rritje, një video u bë virale në mediat sociale që tregon probleme të tmerrshme të virusit.

Videoja tronditëse, e shpërndarë në Twitter nga epidemiologu amerikan Eric Feigl-Ding, tregon të burgosurit duke hequr trupat e pajetë të pacientëve që kanë vdekur nga COVID-19 në Teksas. Ai gjithashtu tregon të burgosurit që nxjerrin jashtë trupat në kontejnerë kamionësh, të cilat janë një lloj morgu i lëvizshëm.

Epidemiologu shpjegoi se kishte 10 kamionë të tillë të parkuar në zonë pasi spitali El Paso shtoi gjashtë automjete të tjera në fillim të kësaj jave. Sipas hulumtimit 231 njerëz kishin vdekur nga koronavirusi në burgjet e Teksasit dhe përfshin staf dhe të burgosur. Midis tyre, 80 për qind nuk ishin dënuar për një krim dhe 58 për qind ishin të ligjshëm për lirim me kusht. Teksasi më 11 nëntor kaloi një milion raste, duke u bërë shteti i parë amerikan që kalon këtë shifër që nga fillimi i epidemisë. Më vonë, raportet zbuluan gjithashtu se koronavirusi është përhapur në një milion kalifornianë.

📍NEW: Chilling video of El Paso jail inmates hired to move bodies of #COVID19 deceased patients into mobile overflow morgues. Inmates wear full PPEs & paid $2/hour. They’ve been doing this tough work since Monday, before El Paso increased to 10 mobile morgues. I cry for El Paso. pic.twitter.com/KgQBpzD1mZ

— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) November 15, 2020

Ngjarja paraprake

Horoskopi/ Këto janë tiparet më negative të çdo shenje

Ngjarja e ardhëshme

“Në vit të Ri futeni në shtëpi!”/ Batutat e Ramës me djalin: Po nuk more 10 do të lëmë në çadër

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian