​Takim i jashtëzakonshëm i Agjencisë Evropiane të Barnave për vaksinën AstraZeneca

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi sot se do të mbajë një “takim të jashtëzakonshëm” të enjten, pasi disa vende ndaluan përdorimin e vaksinës AstraZeneca për shkak të frikës pas incidenteve në lidhje me mpiksjen e gjakut.

“Komiteti i Sigurisë EMA do të studiojë informacionin me më shumë kujdes të martën dhe do të mbledhë një sesion të jashtëzakonshëm të enjten, më 18 mars, për të nxjerrë konkluzione nga informacioni i mbledhur dhe për të propozuar masa të tjera të nevojshme”, thuhet në deklaratën e agjencisë evropiane me seli në Amsterdam.

Ditët e fundit, disa vende, duke përfshirë Italinë, Francën dhe Gjermaninë, dhe sot Sllovenia, kanë vendosur, si një masë paraprake, të pezullojnë përdorimin e vaksinave nga laboratori suedez-britanik AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit pas dyshimeve për efekte anësore të mundshme deri në mpiksjen e gjakut.

EMA ka deklaruar më parë se po heton një “numër të caktuar” të rasteve të mpiksjes së gjakut te njerëzit që kanë marrë vaksinën, duke deklaruar se ajo ende mund të përdoret dhe se përfitimet e këtyre vaksinave ende tejkalojnë rreziqet.

“Ndërsa hetimi vazhdon, EMA pohon se përfitimet e vaksinës AstraZeneca në parandalimin e COVID-19, e cila sjell me vete rrezikun e shtrimit në spital dhe vdekjen, tejkalojnë rrezikun e efekteve anësore,” tha EMA.

Gjermania ka pezulluar përkohësisht imunizimin me vaksinën AstraZeneca pasi zbuloi shtatë raste të trombozës te njerëzit që morën vaksinën, tha sot ministri i Shëndetësisë Jens Spahn, duke shtuar se bëhet fjalë për shtatë raste nga një total prej 1.6 milionë njerëzve të vaksinuar me AstraZeneca në vend.

Ngjarja paraprake

Albumi “Justice” nga Justin Bieber po vjen së shpejti

Ngjarja e ardhëshme

Noka: PD me në krye Lulzim Bashën do largojë Ramën dhe do sjellë ndryshim e shpresë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian