​Rama: 250 mijë euro ndihmë për Kroacinë pas tërmetit

Kryeministri Edi Rama njofton se Shqipëria do të ndihmojë Kroacinë pas tërmetit të djeshëm me 250 mijë euro.

Rama tha se sapo e ka firmosur këtë vendim, ndërsa ka publikuar dhe një foto.

“Sapo nënshkrova dekretin e Qeverisë së Shqipërisë për të dhuruar 250 mijë euro Kroacisë për të ndihmuar rilindjen e Petrinja pas tërmetit shkatërrues! # Kroacia është një shembull i rezistencës dhe një model për ne në transformimin e saj të mahnitshëm në një vend krenar të BE-së”, tha ai.

Kujtojmë se të paktën shtatë persona kanë humbur jetën në tërmetin me magnitudë 6.4 që goditi Kroacinë qendrore të martën. Ekipet e shpëtimit kaluan gjithë natën në rrënojat e ndërtesave të dëmtuara në kërkim të të mbijetuarve.

Mëngjesin e sotëm, Kroacia u godit edhe nga disa tërmete të tjera me epiqendër po në zonën e Petrinjës. Më i forti ishte i mangnitudës 4.8. Tërmetet, sipas shërbimit sizmologjik kroat u regjistruan në një thellësi prej dhjetë kilometrash.

Image
Ngjarja paraprake

​10 të lënduar dhe 26 të zhdukur nga rrëshqitja e dheut në Norvegji

Ngjarja e ardhëshme

“Mora një mesazh nga lart, një zë brenda meje…”/ 82-vjeçari Hopkins feston 45 vite esëll

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian