​Paguan 6000 euro për një mace – pas disa ditësh kuptuan se kishin blerë një kafshë të rrezikshme

Një çift i martuar nga La Havre, Francë, përfundoi me një kafshë shtëpiake që mund të provonte të ishte mjaft e rrezikshme për shkak të mashtrimit.

Sipas medias franceze Bibla Lad, çifti bleu një mace të re savane për 6,000 euro. Ose kështu menduan ata.

Doli që mashtruesit u shitën atyre një këlysh tigri në vend të një mace të madhe, por të padëmshme.

Gjithçka filloi në vitin 2018 kur klientët gjetën një shitës i cili i mashtroi me një këlysh tigri tre muajsh në vend të një mace, dhe ata pretendojnë se nuk e vunë re se për çfarë bëhej fjalë.

Kur kuptuan se diçka nuk ishte në rregull, ata thirrën policinë e cila filloi një hetim që përfundoi këto ditë me arrestimin e nëntë personave, përfshirë një çift klientësh.

Mbajtja e tigrave në Francë është e paligjshme, dhe situata ndërlikohet më tej nga fakti se është një këlysh tigri Sumatran që është një specie e mbrojtur. Blerësit akuzohen për blerjen dhe shitjen e një specie të mbrojtur, ndërsa të tjerët akuzohen për krim të organizuar.

Sipas France Blue, tigri ishte në gjendje të mirë shëndetësore dhe iu dorëzua Zyrës Franceze për Biodiversitetin, por nuk është zbuluar se ku e vendosën përfundimisht.

Ndryshe, macet e savanës konsiderohen më të shtrenjta në botë, dhe ato u krijuan duke kryqëzuar macet shtëpiake me macet e egra afrikane.

Image
Ngjarja paraprake

Projekti i ri i Dafina Zeqirit është një diss dhe çfarë diss-i!

Ngjarja e ardhëshme

Projeksionet e “zymta” mbi ekonominë, Arben Malaj kritika qeverisë shqiptare

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian