​Një piton prej 5.7 metra i gjatë kapet në Florida

Gjuetarët e gjarpërinjve Ryan Ausburn dhe Kevin Pavlidis gjurmuan një piton Burma 5.7 metra të gjatë, duke vendosur një rekord të ri në Florida.

Anëtarët e ekipit të veprimit të peshqve dhe pitonëve në Florida gjetën një gjarpër femër në rajonin Everglades dhe filmuan zvarranikët më 2 tetor pak para mesnatës.

Përpjekja për të nxjerrë gjarprin nga “uji në bel” mori “çdo forcë”, thanë ata.

“Unë kurrë nuk kam parë një gjarpër diku afër kësaj madhësie dhe duart e mia po dridheshin kur iu afrova”, shkroi Pavlidis në Facebook. “Çdo piton që kapim mund të jetë potencialisht i rrezikshëm, por një i kësaj madhësie? Vdekjeprurës. Një gabim dhe unë padyshim do të shkoja në spital.”

“Por më e rëndësishmja, ky është një gjarpër që shihet një herë në jetë. Unë mund të dilja çdo natë për pjesën tjetër të jetës time dhe nuk do ta shihja kurrë më një kaq të madh”, tha eksperti i gjarprit, i cili pretendon të jetë në vetëm dy vjet. panë më shumë se 400 gjarpërinj. Sidoqoftë, asgjë nuk iu afrua “bishës” prej 47 pound që ata gjetën javën e kaluar.

Gjarpri ishte pjesërisht jashtë ujit kur Pavlidis dhe Ausburn iu afruan, raporton New York Post. Ausburn thotë se ai e dinte që gjarpri ishte i madh, por vetëm kur iu afruan, ata e kuptuan se sa.

“Mund të mos duket kështu, por ishte një betejë absolute”, shkroi Ausburn.

Gjarpri u mat zyrtarisht për rekorde më 8 tetor, raporton CBS Miami, dhe agjencia e Florida Water Management District që mbikëqyr pitonët në Everglades konfirmoi se ishte ekzemplari më i madh që ata panë. Që nga viti 2017, ata kanë paguar gjuetarë për t’i ndihmuar ata të heqin pitonët dhe që nga ajo kohë ata kanë hequr më shumë se 5,000 ekzemplarë të species invazive në Everglades.

Ngjarja paraprake

Lamtumirë Agim, lamtumirë burrë i Kosovës, që i rezistove fuqishëm Serbisë! 

Ngjarja e ardhëshme

Nga mesnata hiqen testet PCR me rajonin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian