​Ngrihet plani i Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Evropa

Shefi i komandës evropiane të ushtrisë amerikane, gjenerali Todd Walters, deklaroi se të gjitha planet e administratës së ish-presidentit amerikan Donald Trump për tërheqjen e ushtarëve amerikanë nga Gjermania ishin ngrirë derisa kreu i ri i Pentagonit, Lloyd Austin, të studionte masat e planifikuara.

Walters tha se “planifikimi, i cili ishte në funksion të iniciativës së mëparshme, u vu në akull”, raporton sot portali EURACTIV.com.

“Sekretari i Mbrojtjes dhe qeveria (e re) do të jenë në gjendje të studiojnë në detaje gjithçka që u krye deri në momentin kur Austin mori detyrën,” tha gjenerali amerikan në konferencën e djeshme telefonike për gazetarët.

Më 22 janar, Lloyd Austin u emërua sekretar i Mbrojtjes në administratën e presidentit Joseph Biden, i cili kritikoi qëndrimin e paraardhësit të tij Trump ndaj aleatëve evropianë dhe premtoi të kthente një faqe të re në marrëdhëniet transatlantike.

Në qershor të vitit të kaluar, Trump njoftoi se do të zvogëlojë numrin e ushtarëve amerikanë të vendosur në Gjermani me një të tretën, në rreth 25.000, duke akuzuar Berlinin se nuk ka përmbushur detyrimin e tij për të alokuar të paktën dy për qind të bruto prodhimit vendor për mbrojtjen dhe NATO-n, dhe për t’u sjellë në mënyrë të gabuar ndaj Shteteve të Bashkuara në marrëdhëniet tregtare.

Njoftimi i Uashingtonit befasoi anëtarët evropianë të NATO-s dhe ekspertët ushtarakë paralajmëruan se tërheqja do të rrezikonte gatishmërinë luftarake të forcave të aleancës perëndimore në Evropë. Planet u ndeshën me pakënaqësi në Shtetet e Bashkuara midis demokratëve, por edhe midis republikanëve të Trump.

Në janar, Kongresi, pavarësisht vetos së Trump, miratoi një akt që ndalon uljen e numrit të ushtarëve amerikanë në Gjermani në më pak se 34.000, derisa kongresistët të shohin një shpjegim dhe analizë të hollësishme se si kjo do të ndikojë në aftësitë mbrojtëse të Evropës.

Gjeneral Walters specifikoi se të gjitha hapat e tjerë të filluar nga administrata Trump u ndaluan, duke përfshirë zhvendosjen e planifikuar të Komandës Evropiane (EUCOM) dhe Komandës Afrikane (AFRICOM) nga Stuttgart në Mons, Belgjikë, ku ndodhen selitë evropiane të NATO-s.

Kreu i komandës evropiane përmendi se planifikimi i deritanishëm gjatë mandatit të Trump ishte aq jo transparencë sa është e vështirë të rindërtohen hapat ose të vlerësohet progresi i deritanishëm.

Walters gjithashtu theksoi në konferencën se shqetësimet e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve perëndimorë po rriten për shkak të bashkëpunimit gjithnjë e më intensiv midis Rusisë dhe Kinës.

Ai tha se bashkëpunimi në rritje “tregon gjithnjë e më shumë shfaqjen e një komuniteti interesant” dhe se partneriteti mund të jetë “në dëm të Evropës dhe disa vendeve fqinje”. “Ne jemi shumë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për atë bashkëpunim”, tha gjenerali amerikan.

Ngjarja paraprake

Real Madridi e shet Marcelon

Ngjarja e ardhëshme

Arben Malaj: Taksimi i sheshtë nuk është shkop magjik për të zgjidhur kostot e programit të PD

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian