​Mjekët izraelitë shpëtojnë fëmijën me tumor në tru që kishte zhvilluar flokë dhe dhëmbë

Mjekët në Qendrën Mjekësore Shaare Zedek, në Jerusalem, i shpëtuan jetën një djali pasi i hoqën një tumor nga truri i tij. Por pjesa më tronditëse e saj është se mjekët gjetën tumorin me flokë dhe dhëmbë.

Sipas mjekëve, të cilët operuan tumorin, ky ishte një zbulim i rrallë i një teratoma. Është një lloj i tumorit të qelizave germinale që mund të përmbajë disa lloje të indeve të trupit si flokët, dhëmbët dhe madje edhe veshët. Teratomat mund të jenë malinje ose beninje.

Drejtori i Departamentit të Neurokirurgjisë Pediatrike të Shaare Zedek të Institutit Neurologjik Helmsley, Dr. Gustavo Rajz tha se gjetja e një tumori të tillë ndodh pothuajse një herë në një dekadë.

Prindërit e djalit, një çift lokal i Jerusalemit, vunë re gati një muaj më parë se koka e djalit të tyre kishte marrë një formë të çuditshme. Ata e kuptuan se djali kishte nevojë për ndihmë mjekësore. Më vonë, Dr. Lena Cherkhov, një neuro-radiologe pediatrike në Spitalin e Fëmijëve Wilf, kreu një numër skanimesh të trurit. Raportet më pas zbuluan se një masë e rrezikshme për jetën në trurin e fëmijës.

Djali më pas u dërgua në departamentin e urgjencës pediatrike Glaubach. Pas skanimeve CT, mjekët vunë re se rritja e tumorit po ushtronte presion të konsiderueshëm në trurin e fëmijës dhe trungun e trurit, duke e bërë atë një gjendje të rrezikshme për jetën. Sidoqoftë, e mira ishte që tumori ishte beninj.

Pa humbur kohë, Rajz së bashku me kirurgë të tjerë të moshuar operuan tumorin. Pas orësh të një operacioni intensiv dhe kompleks, ata me sukses e hoqën tumorin duke përdorur teknologji të reja. Gjatë operacionit, ata vunë re se masa përbëhej nga mbetje të fetusit duke përfshirë flokët, indet dhe madje edhe dhëmbët. Pas operacionit, mjekët e mbajtën fëmijën nën vëzhgim për disa ditë dhe më pas e lëshuan nga spitali.

“Ky është një lloj jashtëzakonisht i rrallë i masës që ne mund ta shohim një herë në dekadë. Ne u përgjigjëm shumë shpejt sepse pamë presionin mbi trungun e trurit dhe një grumbullim të lëngjeve që sigurisht mund të ishin kërcënuese për jetën,” tha Rajz.

Ngjarja paraprake

Kalvari i Sergi Robertos

Ngjarja e ardhëshme

Dalin pamjet/ Ja si do të transformohet Piramida në Tiranë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian