​Manchester Utd synon titullin: Një francez i ri vjen për 80 milionë euro?

Mbrojtësi francez Jules Koundé ishte shënjestra e Manchester City verën e kaluar, por Sevilla ftohtë refuzoi një ofertë prej 56 milionë eurosh, derisa mediat angleze shkruajnë se United do të aktivizojë klauzolën e tij të blerjes.

Me një fitore të fundit (1-0) në sekondat e fundit ndaj Wolves, Manchester United zuri vendin e dytë në tabelën e Premiership dhe në Old Trafford kishte shpresë për të fituar titullin, i pari që nga sezoni 2012/2013 dhe largimi i Sir Alex Ferguson.

Klubi është i bindur se sulmuesit janë mjaft të fortë dhe të gjerë, por Ole Gunnar Solskjaer shënoi mbrojtjen si një pjesë më të dobët të ekipit. Në mënyrë të veçantë, ai dëshiron të gjejë një partner ndalues të Harry Maguire dhe ‘Mundo Deportivo’ shkruan se United është i interesuar për francezin e Sevilla Jules Koundé (22).

Mbrojtësi francez ka bërë 11 paraqitje në La Liga dhe pesë në Ligën e Kampionëve këtë sezon, duke shënuar një gol në të dy garat.

Verën e kaluar, Pep Guardiola ofroi 56 milionë euro për Koundé, por andaluzianët refuzuan ofertën dhe shpresojnë të fitojnë pak më shumë.

Ishin rivalët e tyre të qytetit ata që mund të merrnin përsipër mbrojtësin e talentuar, vlera e të cilit sipas Transfermarkt është 40 milionë euro dhe Sevilla vendosi klauzolën e tij të blerjes dy herë më shumë – 80 milionë euro.

Victor Lindelof dhe Eric Bailly ndajnë një pozicion ndalimi së bashku me kapitenin Maguire, por të dy shpesh janë në shënjestër të kritikave, ndërsa Ax Tuanzebe i ri shihet si e ardhmja dhe kontrata e Timothy Fosu-Mensah skadon në fund të sezonit dhe ka të ngjarë të kalojë në një klub të ri.

Fosu-Mensah luajti në hapjen e Premiership kundër Crystal Palace, dhe pas kësaj ai luajti dy herë më shumë si një zëvendësues në Ligën e Kampionëve. Favoritët më të mëdhenj për firmën e tij janë Marseja dhe Hertha Berlin.

Ngjarja paraprake

Mjaltë dhe kanellë, pse ky kombinim çudibërës i sjell kaq shumë dobi organizmit?

Ngjarja e ardhëshme

Angela Merkel: Kjo është ndoshta hera e fundit që ju drejtohem

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian