​Lloji i ri i COVID: Turqia vendos ndalesa për pasagjerët nga Britania, Irlanda kërkon testime

Turqia ka ndaluar hyrjen e britanikëve pas zbulimit të 15 rasteve të një versioni të ri të koronavirusit te pasagjerët nga Britania e Madhe, ndërkohë që Irlanda ka paralajmëruar se do të zëvendësojë masën e ndalimit nga 6 janar me testime më të rrepta.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se 15 pasagjerë ishin të izoluar, si dhe njerëz që kishin qenë në kontakt me ta.

“Situata është nën kontroll,” tha ai, duke shtuar se “hyrja në Turqi nga Britania e Madhe është pezulluar përkohësisht”.

Si rezultat i COVID, 212 njerëz kanë vdekur në Turqi në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë të Premten, duke e çuar numrin e vdekjeve në 21.093.

Numri i të infektuarve të ri në këtë periudhë është 12.203, dhe që nga fillimi i pandemisë më shumë se 2.22 milionë.

Në Turqi, një mbyllje është në fuqi, por ajo do të hiqet të hënën në orën 05:00 të mëngjesit, megjithëse Ankara ka vendosur një shtetrrethim për fundjavën dhe ka kufizuar funksionimin e objekteve të hotelerisë vetëm në shpërndarjen e ushqimit.

Irlanda ka në plan të heqë ndalimin e udhëtimit nga Britania e Madhe më 6 janar dhe ta zëvendësojë me masa më të rrepta testimi, tha sot ministri i Jashtëm Simon Coveney.

Irlanda ndaloi mbërritjet me aeroplan dhe traget nga Britania e Madhe më 21 dhjetor. Rreth 30.000 njerëz kanë udhëtuar në Irlandë nga Britania në dy javët e fundit gjatë së cilës një version i ri i koronavirusit është përhapur në të gjithë Britaninë.

Pasagjerët nga Britania e Madhe duhet të tregojnë një test negativ për koronavirus jo më të vjetër se 72 orë nga 6 janari, tha Coveney për Irish Independent.

Lëvizja e tyre do të kufizohet për të paktën pesë ditë pas mbërritjes, dhe ata do të jenë në gjendje të lëvizin më lirshëm vetëm kur të marrin një rezultat negativ të testit të dytë.

COVID-19 po përhapet me shpejtësi përsëri në Irlandë dhe autoritetet thanë se kanë zbuluar shtatë raste të variantit të ri në 77 teste pozitive.

Versioni i ri i COVID-19 është dukshëm më ngjitës sesa versioni i mëparshëm i koronavirusit dhe një studim i ri ka treguar se ky variant i ri rrit riprodhimin ose të ashtuquajturin numër R me 0.4 në 0.7, raporton sot BBC.

Ngjarja paraprake

Futbollistët që luajtën më shumë në vitin 2020 – Në Zvicër krenohen me Granit Xhakën dhe Fidan Alitin

Ngjarja e ardhëshme

Flokët e kuqe dhe melanoma

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian