​Kupa e Botës 2010, kjo video e Xavit bëhet virale në rrjet

Për shumë vite, Spanja ishte dominuese e futbollit ndërkombëtar

“La Roja” gjithmonë kishin një bollëk talentesh të klasit botëror, por nuk mund të dilnin në skenat më të mëdha të futbollit.

Sidoqoftë, gjithçka ndryshoi në vitin 2010. Në Afrikën e Jugut, Spanja siguroi trofeun e parë të Kupës së Botës, duke mundur Hollandën me rezultat 1-0 në finale falë një goli të Andres Iniestas në kohën shtesë.

Ishte një ekip që i kishte të gjitha dhe shkëlqimi i tyre ishte për faktin se shumica e formacionit titullar luanin së bashku në nivel klubi me Barcelonën, përcjell KosovaPress.

Një nga yjet e “Blaugranëve” që ishte në kulmin e shkëlqimit të tij në verën e vitit 2010 ishte Xavi Hernandez, njeriu që “shpiku” lojën tiki-taka.

Mesfushori startoi në të gjitha shtatë ndeshjet për “La Roja” në Kupën e Botës atë vit, duke kontribuar me asistime kundër Portugalisë në fazën 1/16 dhe Gjermanisë në gjysmëfinale.

Por performancat e tij kishin të bënin me shumë më tepër sesa thjesht statistikat. Ai ishte njeriu kryesor i Spanjës në mes të fushës dhe një video e momenteve kryesore të tij nga ai turne u bë virale në “Tëitter”.

Këto ishin momentet magjike të ofruara nga Xavi në Kampionati Botëror 2010.

Ngjarja paraprake

Pastori i njohur shqiptar, pyetet se a i duhet Shqipërisë emisioni “Përputhen”? Ja si përgjigjet

Ngjarja e ardhëshme

Dy milionë australianë futen në izolim pasi një roje sigurimi në një hotel rezulton pozitiv me Covid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian