​Kim Jong-Un urdhëron koreanët të qëndrojnë brenda nga frika e pluhurit të verdhë kinez

Udhëheqësi suprem i Koresë së Veriut Kim Jong-Un ka urdhëruar popullin veri-korean që të mos dalë nga shtëpitë për shkak të frikës se ‘pluhuri i verdhë’ nga Kina mund të përhapte koronavirusin, duke i lënë rrugët ‘bosh’.

Kim Jong-Un ka pohuar vazhdimisht se Koreja Veriore nuk ka asnjë rast me koronavirus, pavarësisht se pandemia ka shkaktuar vdekjen e miliona njerëzve në mbarë botën.

Media shtetërore e vendit të mërkurën transmetoi segmente të veçanta të motit duke dhënë paralajmërim të fenomenit të supozuar. Ministria e jashtme e Republikës Popullore Demokratike të Koresë u tha misioneve diplomatike dhe organizatave të tjera ndërkombëtare se rekomandon që ata të qëndrojnë brenda dhe të mbyllin të gjitha dritaret gjatë ditës së enjte.

“Siç na thanë, këto masa janë për shkak të faktit se COVID-19 mund të futet në territorin e Koresë Veriore së bashku me grimcat e” pluhurit të verdhë “,” shkroi Ambasada ruse në Facebook.

Ambasada pretendoi se i njëjti paralajmërim iu dha konsullatës së Rusisë në Chongjin, si dhe punëtorëve në RansonConTrans, një ndërmarrje e përbashkët Rusi-Kore Veriore në Rason të Koresë së Veriut. Pothuajse asnjë qytetar nuk u pa në rrugët e Pyongyang të enjten,” raporton NK News.

Një pjesë e vogël e njerëzve që dilnin jashtë kishin veshur mushama. Punëtorët në vendet e ndërtimit në të gjithë vendin gjithashtu ishin ‘ndaluar’ të punonin jashtë të enjten, sipas televizionit veri-korean.

Gazeta shtetërore Rodong Sinmun deklaroi se punonjësit e karantinës antiepidemike në të gjithë vendin duhet të kuptojnë qartë rrezikun e hyrjes së virusit të rrezikshëm në Korenë e Veriut përmes pluhurit të verdhë. Sipas gazetës, hulumtimet në të gjithë botën kanë demonstruar se koronavirusi mund të ‘transmetohet përmes ajrit’ dhe kështu Koreja e Veriut duhet ta marrë seriozisht rrjedhën e pluhurit të verdhë.

Ngjarja paraprake

Shqiptarja flet për 'lidhjen' me aktorin e njohur të Turqisë, tregon një detaj të çuditshëm të prejardhjes së tij

Ngjarja e ardhëshme

Lutfi Haziri nënshkruan projektin e radhës për mbështetjen e të rinjve në IT, në vlerë prej 420 mijë euro

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian