​Këta janë liderët botërorë që ende po qëndrojnë të heshtur për fitoren e Biden, në mesin e tyre edhe Putin

Disa udhëheqës të shquar të cilët kanë mbajtur marrëdhënie të ngrohta me Donald Trump, kanë qëndruar në heshtje pas fitores së Joe Biden.

Ndërsa shumë udhëheqës botërorë ishin të shpejtë për të përgëzuar Joe
Biden për fitoren e tij në zgjedhjet në SHBA, të tjerët janë shfaqur jo aq të
kënaqur.

Sky News shkruan se disa nga udhëheqësit më të shquar ende që nuk kanë
ofruar urimet e tyre për ekipin e ardhshëm të udhëheqjes më të lartë të
Amerikës.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka qenë një aleat i ngushtë dhe mik
i liderit amerikan. Bolsonaro madje e vuri në shënjestër Biden pas debatit të
parë televiziv në garën presidenciale pasi ish-nënkryetari tha se Trump kishte
nevojë të shtynte Brazilin të bënte më shumë për të mbrojtur Amazonën.

Udhëheqësi i Brazilit e quajti deklaratën e Biden si
“katastrofike”. Por Bolsonaro po distancohet nga Trump pas rezultatit
të zgjedhjeve, duke thënë se ai “nuk është personi më i rëndësishëm në
botë”, sipas Washington Post.

“Personi më i rëndësishëm është Zoti,” u citua Bolsonaro të ketë
deklaruar.

Nuk ka pasur asnjë reagim të menjëhershëm nga presidenti rus Vladimir
Putin, i cili ishte miqësor me Trump.

Ai hyri në gjyqin e fajësimit të Trump vitin e kaluar, duke mbrojtur
presidentin dhe duke e përshkruar situatën si “të largët” dhe
“të trilluar”.

Trump ndezi zemërim në të dy anët e zhytjes politike në Washington pas
takimit të tij të parë me Putin.

Presidenti amerikan u akuzua për sjellje “tradhti” gjatë një
konference shtypi në vitin 2018 me homologun e tij rus në Finlandë, në të cilën
ai kundërshtoi zyrtarët e tij të inteligjencës për pretendimin e ndërhyrjes nga
Moska në zgjedhjet që e vendosën atë në Shtëpinë e Bardhë.

Edhe lideri i Koresë së Veriut nuk është dëgjuar që kur zgjedhjet u thirrën
në favor të Biden.

Donald Trump dhe Kim Jong-Un u takuan në tri raste të ndryshme dhe u tha
se kishin shkëmbyer pothuajse 30 letra gjatë katër vjetëve të fundit.

Pavarësisht samiteve, ka pasur pak lëvizje nga Koreja e Veriut për të
tkurrur programin e saj të armëve bërthamore.

Vitin e kaluar, Biden e quajti Kim “një qen vrasës”. Udhëheqësi
i Koresë së Veriut u përgjigj se Biden ishte një “qen i tërbuar” i
cili duhet të “rrihej për vdekje me një shkop”.

Në atdheun e Zonjës së Parë, Melania Trump, kryeministri slloven Janez
Jansa e përgëzoi Trump për një fitore para se të numëroheshin të gjitha votat.
Ai ka vazhduar të tregojë mbështetje pavarësisht se Biden u shpall fitues.

Liderë të tjerë që e kanë mbështetur haptas Trump gjatë mandatit të tij
nuk kanë mbajtur të njëjtin qëndrim, megjithatë. Kryeministri izraelit Benjamin
Netanyahu, fotografia e profilit të të cilit në Twitter e tregon atë të ulur
pranë Trump, i dha urimet e tij Biden dhe e përshkroi atë si një mik të
Izraelit.

Kryeministri britanik Boris Johnson, një aleat tjetër i Trump, ndau një
deklaratë duke lavdëruar Biden dhe zëvendëspresidenten e zgjedhur Harris për
“arritjen e saj historike”.

“Shtetet e Bashkuara janë aleati ynë më i rëndësishëm dhe unë pres që të punojmë ngushtë së bashku në përparësitë tona të përbashkëta nga ndryshimi i klimës te tregtia dhe siguria,” tha Johnson. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Përveç Covidit, prishtinasit të rrezikuar edhe nga ndotja e ajrit

Ngjarja e ardhëshme

Shifra të larta në Francë, 38 619 të reja dhe 271 viktima

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian