​Johnson & Johnson ende nuk zbulon detajet e ndërprerjes së testit të vaksinës

Pavarësisht pretendimeve se janë të përkushtuar ndaj transparencës, Johnson & Johnson dhe Administrata e Barnave dhe Ushqimit (FDA) e SHBA ende nuk zbulojnë detaje kritike një javë pasi gjiganti farmaceutik njoftoi se prova e vaksinës kundër COVID-19 është ndërprerë.

Kompania dhe FDA nuk pranuan t’i përgjigjen dy pyetjeve të CNN: A ishte pjesëmarrësi që ishte i sëmurë në grupin që mori vaksinën ose placebo, dhe nëse kjo ishte pushimi i parë në studim?

Përgjigjet për të dy pyetjet janë thelbësore për të kuptuar se çfarë do të thotë sëmundja e një pjesëmarrësi për sigurinë e vaksinave.

Zëdhënësit e FDA thanë se rregulloret federale e ndalojnë agjencinë nga botimi i informacionit në lidhje me kërkimin.

Një zëdhënës i Johnson & Johnson vuri në dukje deklaratën e kompanisë të datës 12 tetor, e cila nuk tregon nëse bëhet fjalë për ‘pushimin e parë’ mbi provat për vaksinë, dhe nëse kompania e di se pjesëmarrësi i sëmurë kishte marrë vaksinën ose placebo.

Ekspertët e shëndetit publik u kanë bërë thirrje kompanive të jenë transparente në lidhje me provat e tyre klinike të vaksinave, pasi qindra miliona amerikanë dhe banorë të vendeve të tjera përfundimisht do të kërkohet të marrin vaksinën COVID-19.

Ndryshe, kompania Johnson & Johnson tha të hënën e kaluar se ka ndaluar provat klinike të përparuara të vaksinës së saj eksperimentale të koronavirusit, për shkak të një sëmundje të pashpjegueshme te një nga vullnetarët.

“Duke ndjekur udhëzimet, sëmundja e tij po shqyrtohet dhe vlerësohet nga Bordi i Pavarur i Monitorimit të Sigurisë së të Dhënave (DSMB) si dhe nga mjekët tanë të brendshëm klinikë dhe të sigurisë”, tha kompania në një deklaratë.

Kompania nuk zbuloi detaje të tjera, por një pikë e fortë e provave klinike është të zbulojnë nëse vaksinat shkaktojnë efekte anësore të rrezikshme. Provat ndërpriten kur ato shfaqen ndërsa mjekët kontrollojnë nëse sëmundja mund të lidhet me vaksinën apo është një rastësi.

“Studimet tona mund të ndërpriten nëse shfaqet një efekt i papritur serioz anësore që mund të ketë lidhje me vaksinën, kështu që mund të ketë një rishikim të kujdesshëm të të gjithë informacionit mjekësor përpara se të vendoset nëse do të rifillohet studimi, ” tha kompania.

Kjo është prova e dytë e vaksinës së koronavirusit që ndalet në fazën e tretë në SHBA. Prova e vaksinës së AstraZeneca u ndalua muajin e kaluar për shkak të një ndërlikimi neurologjik te një vullnetar në Britani.

Prova e fazës së tretë e vaksinës së Johnson filloi në shtator. Kjo është një nga gjashtë vaksinat e koronavirusit që testohen në SHBA dhe një nga katër prej tyre që ndodhen në fazën më të përparuar, atë të tretë.

Vaksina e kompanisë farmaceutike amerikane është konsideruar si një nga kryesoret në mesin e disa vaksinave potenciale në botë.

Ngjarja paraprake

Arta bartë orë dore e cila kushton më shumë se 30 mijë euro

Ngjarja e ardhëshme

”Dritë në fund të tunelit”, Duka dhe Rama takim ballë për ballë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian