​Holandë: Topa uji kundër protestuesve një ditë para zgjedhjeve

Policia holandeze përdori sot topa uji dhe shkopinj për të shpërndarë një protestë kundër bllokimit në qendër të Hagës, një ditë para zgjedhjeve parlamentare, raporton Reuters.

Rreth 2.000 njerëz shprehën pakënaqësi me masat qeveritare duke mbajtur parulla të tilla si: “Dashuri dhe liri, jo diktatura” dhe foto të kryeministrit Mark Rutte me shkrimin: “Nëse e doni Holandën, mos i votoni”, raporton AP.

Një numër i madh i policisë rrethuan parkun ku u mblodhën protestuesit, por policia paralajmëroi para fillimit të protestës në Twitter se numri maksimal i pjesëmarrësve ishte arritur tashmë.

Pas këtij “cicërimi”, qindra njerëz të tjerë mbërritën në vendin e protestës.

Një shtetrrethim nate u prezantua në Holandë më 23 janar për të frenuar përhapjen e virusit korona, duke shkaktuar protesta masive të dhunshme në vend.

Kryeministri Rutte tha javën e kaluar se ora policore duhet të jetë e vlefshme të paktën deri më 31 mars për shkak të numrit vazhdimisht të madh të rasteve të reja.

Siç tha ai, do të bëhen përjashtime për të siguruar që zgjedhjet parlamentare nga 15 deri më 17 mars të mbahen sipas planit.

Ngjarja paraprake

Shkoi SHPËNI, erdhi PRËNI

Ngjarja e ardhëshme

Vasili: Manastirliu gënjen për numrin e të moshuarve mbi 80 vjeç

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian