​Haziri: Menaxhimi agresiv i masave në Gjilan ka ulur numrin e infeksionit në shkolla

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka deklaruar se pas menaxhimit agresiv të masave anti-COVID-19, është ulur numri i infeksionit në shkolla në 22 raste, nga 52 sa ishin ditëve të fundit.

“Në arsim gjendja është përmirësuar jashtëzakonisht shumë. Nga 52 raste pozitive që i kemi pasur në shkollat private dhe publike, sot ky numër ka rënë në 22 raste aktive. Prej tyre janë 14 mësimdhënës, 4 nxënës, 3 punëtorë administrativë dhe 1 punëtor teknik”, ka deklaruar Haziri.

Ai ka apeluar të gjithë qytetarët që të vazhdojnë t’i përmbahen rekomandimeve të institucioneve shëndetësore që është bartja e masave, mbajtja e distancës mes vete dhe pastrimi i duarve.

Që nga shpërthimi i epidemisë me koronavirus në Gjilan janë regjistruar 1329 raste, prej tyre 1112 janë shëruar, 169 janë raste ende aktive, ndërsa betejën me sëmundjen e rrezikshme e kanë humbur 48 pacientë.

Ngjarja paraprake

Zaev-Pendarovski: Nuk bëhen negociata me identitetin

Ngjarja e ardhëshme

Bekteshi: Do mbështesim zejtarët me 15 milion denarë për blerjen e mjeteve dhe lëndëve të para

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian