​Hajduti përplaset me gjyshen e tij, nuk e dinte se ajo ishte mjeshtre e arteve luftarake

Një hajdut i cili hyri në banesën e 81-vjeçares Elizabeth McCray duke shpresuar për një plaçkë të lehtë, mësoi shpejt në një mënyrë të dhimbshme se ai kishte marrë një vendim të gabuar.

Gruaja e moshuar u ndihmua nga 67-vjeçarja Lorenza Marrujo, e cila ka stërvitur arte luftarake për 26 vjet dhe ka një rrip të zi në jiu jitsu. Edhe pse është e gjatë vetëm 150 centimetra dhe peshon 45 kilogramë, Lorenza e kapërceu me lehtësi hajdutin që sulmoi fqinjën e saj.

Për CBS amerikan, Lorenza tregoi se si dëgjoi britmat e një fqinjës, kur hajduti i hyri në apartament, e kapi dhe hodhi në dysheme për shkak të saj. Ajo kapi një shkop bejsbolli dhe i erdhi në ndihmë.

“Unë u shtrëngova mes të dyve, u hodha mbi të dhe fillova ta godisja. Ai u ngrit në këmbë dhe donte të ma shtrembërojë krahun, por në vend të kësaj unë ia shtrembërova të tijin. Ai filloi të bërtiste se po e lëndoja dhe unë i thashë se nuk më interesonte se çfarë i ndodh sepse nuk kishte të drejtë të sulmonte plakën ”, tha Louisa.

Artet e saj luftarake tronditën edhe fqinjën që mbrojti. “Nuk e prisja që ajo grua e vogël të ishte kaq e guximshme. Unë i thashë që të ishte e kujdesshme sepse ai mund të na vriste, dhe ajo u përgjigj – jo sonte”, tha Elizabeth.

Gruaja e vjetër u shtrua në spital pas sulmit, por ajo u la e lirë të nesërmen. Sulmuesi Donald Robert Prestwood, 59-vjeç, u arrestua nga policia.
 

Ngjarja paraprake

Kokëdhima sulmon Gjicin: Ndryshe flet në tryezën e Ligës, ndryshe jashtë saj. Ja si i falsifikoi rrogat e lojtarëve

Ngjarja e ardhëshme

Futbollisti shqiptar largohet nga Barcelona

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian