​Britanikët shënojnë rënie të sasisë së antitrupave krahasuar me vitin e kaluar

Antitrupat kundër koronavirusit ranë me shpejtësi mes britanikëve gjatë verës, tregoi një studim i publikuar sot, duke treguar që mbrojtja ndaj COVID-19 mund të zgjasë më pak sesa mendohej.

Shkencëtarët në Kolegjin Mbretëror në Londër kanë monitoruar sasitë e antitrupave midis britanikëve që nga vala e parë e COVID-19 në mars dhe prill.

Studimi i tyre tregoi se prania e antitrupave në trupin e njeriut ra nga gjashtë për qind në fund të qershorit në vetëm 4.4 në shtator.

Kjo shpjegon uljen e imunitetit të popullsisë në javët e mëparshme, pas së cilës kishte një rritje drastike të britanikëve të sapo infektuar, raporton Reuters.

Megjithëse çështja e imunitetit të koronavirusit është një zonë komplekse dhe ende e pashkelur, dihet që qelizat T, si qelizat B, mund të ndihmojnë në prodhimin e shpejtë të antitrupave nëse ri-ekspozimi ndaj koronavirusit ndodh te njerëzit që kanë vuajtur tashmë nga sëmundja.

“Ne po shohim një rënie të sasisë së antitrupave, të cilat janë shumë të rëndësishme kur bëhet fjalë për mbrojtjen. Një vaksinë e mirë mund të jetë më e mirë se imuniteti natyror”, tha Wendy Barkley, kreu i Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Kolegjin Mbretëror në Londër.

Ngjarja paraprake

“Fajet i ka rakia”, deklaratat e të moshuarit pasi u arrestua

Ngjarja e ardhëshme

Si sillen njerëzit e zgjuar me ata që ‘urrejnë’

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian