​Banka Qendrore Evropiane: Vaksinimi prioritet kyç për rimëkëmbjen e ekonomisë

Masat fiskale për të mbështetur ekonominë në vitin 2020 kanë mbrojtur bankat nga shumica e humbjeve në kreditë e tyre dhe do të jenë “thelbësore” të vazhdojnë të sigurojnë efektivitetin e kësaj ndihme.

Sidoqoftë, nëse nga njëra anë sektori bankar evropian duket të jetë i kapitalizuar mjaftueshëm për të përballuar stresin e shkaktuar nga pandemia, nga ana tjetër “autoritetet duhet të jenë të gatshëm për masa të mëtejshme nëse materializohet një skenar shumë serioz”.

Banka Qendrore Evropiane e shkruan këtë në raportin e saj vjetor 2020 të paraqitur sot në Parlamentin Evropian, në të cilin citon një analizë të cenueshmërisë së Covid.

Ekonomia e zonës së euros “duhet të shohë një rimëkëmbje të fortë në gjysmën e dytë të vitit”, megjithatë “pasiguria mbetet e lartë dhe rimëkëmbja do të jetë e brishtë, me PBB-në që arrin nivelet e saj të para krizës në tremujorin e dytë të 2022”.

Kjo u deklarua nga nënkryetari i BQE-së Luis de Gundos, duke paraqitur raportin vjetor të BQE-së në Komisionin e Çështjeve Ekonomike të Parlamentit Evropian të kryesuar nga italiani Irene Tinagli.

“Suksesi i fushatës së vaksinimit në të gjithë zonën e euros është thelbësor për të parandaluar materializimin e rreziqeve të dobëta”- tha de Guindos.

Të martën kryekonomistja e FMN, Gita Gopinath në një konferencë virtuale theksoi si prioritet kryesor vaksinimin e popullsisë së vendeve për të mos rrezikuar ekonominë.

Prioriteti absolut, numër një për vendet në zhvillim është të kenë akses në vaksinat për popullatat e tyre. Vonesa në vaksinimin kundër Covid-19 ishte rrezik kryesor për të gjithë ekonominë botërore.

“Fakti që ka pabarazi të mëdha në aksesin ndaj vaksinave është një problem i madh. Sa më gjatë të zgjasë pandemia, aq më shumë problemi përkeqësohet. Kjo është e vërtetë për të gjithë botën, por është veçanërisht e vërtetë për ekonomitë në zhvillim” tha Gita Gopinath.

Default thumbnail
Ngjarja paraprake

Turqia reagon ndaj përdorimit të armëve kimike nga forcat e regjimit në Siri

Ngjarja e ardhëshme

Përndiqte një të mitur, në pranga 34-vjeçari në Patos

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian