​AFP: 1.806.072 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në botë

Në botë, 1.806.072 njerëz vdiqën nga virusi korona, ndërsa 82,676,050 ishin infektuar, raportoi bilanci i ri i mbledhur deri në orën 11:00 (GMT), sipas Agjencisë së lajmeve AFP.

Nga numri i përgjithshëm i të infektuarve, të paktën 51,918,900 njerëz konsiderohen të kuruar.

Numri i të infektuarve zyrtarisht nuk pasqyron numrin real të të infektuarve, pasi shumë vende testojnë vetëm pacientë që kanë nevojë për trajtim spitalor.

Shtetet e Bashkuara, ku vdekja e parë u regjistrua në fillim të shkurtit, u prek më shumë nga virusi. Në këtë vend, 342.414 njerëz vdiqën dhe 19.745.137 u infektuan.

Pas Shteteve të Bashkuara, vendet me numrin më të lartë të vdekjeve janë Brazili (193.875 vdekje dhe 7.619.200 persona të infektuar), India (148.738 vdekje dhe 10.266.674 persona të infektuar), Meksika (124.897 vdekje dhe 1.413.935 persona të infektuar) dhe Italia (73.604 vdekje dhe 2.083). .689 të infektuar).

Evropa ka 568.862 vdekje dhe 26.300.009 njerëz të infektuar, Amerika Latine dhe Karaibet kanë 505.089 vdekje dhe 15.465.966 të infektuar, SHBA dhe Kanada 357.854 vdekje dhe 20.316.207 të infektuar, Azia 218.751 vdekje dhe 13.862.834 njerëz të infektuar, Lindja e Mesme 89.766 vdekje dhe 3.969.128 individë të infektuar, Afrika 64.805 vdekje dhe 2.730.865 të infektuar, dhe Oqeania 945 vdekje dhe 31.041 të infektuar.

AFP bën një bilanc të përditshëm bazuar në të dhënat e shtetit nga vendet në botë dhe informacionin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Ngjarja paraprake

Trajnerja e parë në histori

Ngjarja e ardhëshme

“Nuk bëhet fjalë për festë”, Familja Shullazi në Kurbin pret ndërrimin e viteve në çadër

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian