Ќе ги казни ли МВР верските лидери на Православната црква за непочитување на мерките?

На централната манифестација за Божиќ во црквата „Свети Климент Охридски“ во Скопје, граѓаните, односно православните верници не ги почитуваа мерките на институциите да носат заштитни маски, да држат социјална дистанца но и да ја почитуваат забраната за групирање.

Се поставува прашањето: Дали Министерството за Внатрешни Работи ќе ги казни верските лидери на Православната црква за непочитување на горенаведените мерки како и сите други институции или луѓе во земјата?

Причеста со истата лажица, вчера на православните верници по повод Божиќ во скоро сите цркви во земјата е скандалозна и срамна, како и бакнувањето на иконата од сите присутни во црквите, вели директорот на клиниката за Инфективни болести во Скопје, др. Нико Беќаровски.

За време на литургијата, епископот охридски и на Северна Македонија, г.г Стефан, се молеше на Бога да го спаси човештвото што е можно побрзо од оваа пандемија, но заборавајќи дека тој и другите членови на црквата ги прекршија сите протоколи за заштита од овој смртоносен вирус.

Ngjarja paraprake

​Muharremaj: Vërshimet e kanë përfshirë një të katërtën e Suharekës

Ngjarja e ardhëshme

Skenderaj shpalli më të mirët, Kadriu krenar

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian