Трајанов за процесите со Бугарија: Главните прашања ги оспоруваат со негација на македонскиот народ и јазик

Главните прашања кои ги оспоруваат со негација на македонскиот народ и јазик, тоа е една лоша геноцидна политика кон еден народ и не смееме да го дозволиме. Треба да бидеме мудри и трпеливи и да не брзаме, рече Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз во емисијата 24 анализа во однос на процесите со Бугарија.

Според него она што се случува сега е рефлексија и на Договорот со Грција, зошто и таму сме напраиле отстапки.

– Кога Бугарија виде дека може да се разрешат некои прашања, тогаш почнаа тие процеси тезата за Живков дека сме дел од Бугарија, со години таа теза живее во Бугарија и со децении се гради дека ние сме еден народ со две држави. Јас сум умерен оптимист. Не гледам суштинско придвижување на процесите, вели тој.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Fatmir Limani bashkohet me Lëvizjen Besa

Story i radhës

Qeveria gjermane ul parashikimin ekonomik për vitin 2022 në 3.6 për qind

Të fundit nga