Свети Трифун одбележан во општина Илинден

Свети Трифун, празникот заштитник на лозарите и градинарите, денеска беше одбележан во општина Илинден.

Со благослов за поголем бериќет беа закроени лозјата, велат од општината. 

По повод празникот, во црквата Св. Трифун во населеното место Ајватовци се одржа света литургија на која присуствуваше и градоначалникот Александар Георгиевски, заедно со членови на Советот на Општина Илинден

. По завршувањето на литургијата во дворот на црквата се одржа традиционалното закројување на виновата лоза. 

skopjeinfo.mk

Story i mëparshëm

Ja sa turistë e kanë vizituar RMV-në në dhjetor

Story i radhës

Arsimi profesional, MASH thellon dialogun me kompanitë dhe komunat

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish