Општина Аеродром одбележа 150 години од раѓањето на Гоце Делчев

Општина Аеродром денеска ја одбележа 150 годишнината од раѓањето наголемиот македонски револуционер Гоце Делчев во основното училиште во Горно Лисиче кое гордо го носи неговото име.

Тимот на градоначалникот Тимчо Муцунски, претседателот на Советот Дејан Митески заедно со советниците од сите политички партии, како и учениците од училиштето положија цвеќе пред бистата и му оддадоа почит на овој македонски херој.

Гоце Делчев зад себе остави дела и идеали кои ние сме должни да ги негуваме и почитуваме, порачаа тие. 

skopjeinfo.mk

Story i mëparshëm

Mickoski: Bullgaria nuk respekton parimin e reciprocitetit, kërkojnë nga ne t’i përfshimë në Kushtetutë bullgarë

Story i radhës

Каде е протоколот за лекување ковид во болнички услови?! Министерот Сали тврди дека го има, но кој го видел?

Të fundit nga