Кризниот штаб препорачува изолацијата поради ковид-19 да трае седум дена

Главниот координативен кризен штаб на синоќешната седница ја усвои препораката на Комисијата за заразни болести за кратење на периодот на изолација после позитивен ПЦР ковид-тест од десет на седум дена, ја достави до Владата и за неа треба да биде дискутирано на следната владина седница, информира владината прес-служба.

На седницата на ГККШ министерот за здравство Беким Сали ја претставил актуелната состојба со пандемијата предизвикана од ковид-19.

Препораката е врз основа на предлог на Комисијата за заразни болести поради, како што наведуваат од Владата, полесната клиничка слика предизвикана од омикрон сојот.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Судир во центарот на Скопје: Возач не ја пропуштил Брзата помош која транспортирала пациент кон Клинички

Story i radhës

Melisa dhe Andi drejt altarit? Rrëfehet çifti: Kush na tradhtoi

Të fundit nga