Д-р Даниловски: Се заразуваат и вакцинирани зошто се вакцинираа со кинески вакцини

Епидемиологот Драган Даниловски во емисијата „Студио 10“ објасни зошто во последниов период има ковид заразени лица кои се вакцинирани.

Според него, тоа е последица што голем број на луѓе се вакцинирани со кинески вакцини.

„Омикронот го заобиколува имутетот па и оној со вакцини. Реинфекции се случуваат затоа што имунитетот стекнат бледее со тек на време и зависи кога сте ја прележала инфекцијата. Исто е и со вакцините чија заштита е во првите 3 месеци. Единствено решение е да се прими трета доза за граѓаните кои се постари од 50 години и е подложен на акутни заболувања. Помладите од 50 години кои биле со две дози Фајзер кај нив постои можност да се заштитени од зараза со омикрон. Вакцинацијата со кинеските вакцини е последица за зголем број на заразувања кај вакцинираните“, изјави професорот Даниловски.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Се расчистува снегот во општина Кисела Вода

Story i radhës

Pantina: Gërvalla e ngathtë në punën e saj

Të fundit nga